Uniwersytet Europejski w Tiranie (UET) zorganizował międzynarodowe dni programu Erasmus+

International Days w European University in Tirana

Uniwersytet Europejski w Tiranie (UET) zorganizował międzynarodowe dni programu Erasmus+. Oprócz przedstawicieli PSW uczestniczyli także przedstawiciele uczelni takich jak Vilaniaus Kolegija na Litwie, Uniwersytet Wrocławski, Universum College w Kosowie, Lappeenranta University of Technology w Finalandii, University of Bologna we Włoszech, Uniwersytet Szczeciński, Mother Theresa University w Macedonii.

Gospodarze powitali gości oraz poprosili Pana prof. Adriana Civivi, aby opowiedział o internacjonalizacji albańskiego szkolnictwa wyższego. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że UET ma stać się ważnym krajowym oraz regionalnym punktem odniesienia dla współpracy w dziedzinach akademickich i badawczych, działalności wydawniczej i promocji rozwoju wartości edukacji obywatelskiej. UET chciałaby także stać się integralną częścią zorganizowanych sieci i struktur instytucjonalnych w regionie Europy Południowo-Wschodniej, krajów Unii Europejskiej i krajów członkowskich OECD.

Z kolei Pani Lutjona Lula opowiedziała w jakich programach międzynarodowych uczestniczy Uniwersytet Europejski w Tiranie. Programy, które uczelnia realizuje to przede wszystkim Erasmus +, Jean Monet, Tempus oraz Mundus. Dzięki tym programom z uczelnia współpracuje z 90 partnerami m.in. ze wschodniej Europy oraz USA oraz 15 partnerami z Albanii. Pani Lutjona przytoczyła również liczbę albańskich studentów, którzy wyjechali na studia zagraniczne. Z Uniwersytetu Europejskiej wyjechało ich 57. Obecnie na uniwersytecie studiuje 5 studentów zagranicznych.

Po oficjalnych wystąpieniach głos zabrał student z Norwegii, który aktualnie studiuje na wydziale ekonomii i technologii informacyjnej w ramach programu Erasmus+. Opowiadał o plusach i minusach studiowania w obcym kraju. Zaprezentował także krótki film, w którym pokazał że studiując za granicą dokonał dobrego wyboru.

Następny dzień międzynarodowych dni Erasmus + na Uniwersytecie Europejskim rozpoczął się od spotkania z Panią Aidą Berxholi Breti, która jest krajowym koordynatorem programu Erasmus+. Po wystąpieniu Pani Aidy wszyscy zaproszeni uczestnicy zaprezentowali swoje uczelnie. Następnie na zaproszenie organizatorów wszyscy uczestnicy udali się na wycieczkę do położonego nieopodal Tirany miasta Durres, które jest jednym z turystycznych atrakcji Albanii.