Witamy w poradniku kariery, w którym znajdziesz informacje, wskazówki i porady przybliżające Cię do podjęcia wymarzonej pracy. Napisz CV i list motywacyjny, przygotuj się do rozmowy i zacznij swoją karierę!

CV - Twoja wizytówka.png  Dobrze i logicznie skonstruowane CV to podstawa. Stwórz CV, które przyciągnie wzrok osoby rekrutującej i spraw, aby na rozmowę zaprosił właśnie Ciebie. Zastanów się, czy będziesz korzystał z kreatorów internetowych dostępnych w intrenecie, czy spróbujesz sam ułożyć CV na własnych warunkach. Za każdym razem gdy wysyłasz CV, sprawdź czy jest ono dostosowane do stanowiska, na które aplikujesz. 

 

Po pierwsze – Twoje dane

W pierwszym etapie pisania CV wpisz swoje dane, tj. imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Pamiętaj, żeby adres Twojego e-maila nie był śmieszny, składał się ze zdrobnień lub domen typu buziaczek.pl. Jeśli nie posiadasz mail do oficjalnej korespondencji stwórz go najpierw, a później wpisz do CV. Najlepiej, gdyby Twój adres e-mail składał się z Twojego imienia i nazwiska lub pierwszej litery imienia (kropki) i nazwiska. Jeśli posiadasz uzupełnione konto na platformie LinkedIn wpisz jego nazwę. W ten sposób zwiększysz swoją wiarygodność. W CV nie wpisuj swojej płci, stanu cywilnego ani adresu zamieszkania, chyba że w ogłoszeniu pracodawca wyraźnie podał taki wymóg. Umieszczenie zdjęcia w CV jest Twoją decyzją, jednak jeśli się na to zdecydujesz zadbaj o to, by było ono profesjonalne.

Po drugie – doświadczenie

Wpisz nazwę firmy i stanowisko oraz okres pracy jaki tam świadczyłeś. Poniżej w punktach dopisz również wykonywane obowiązki i osiągnięcia. Jeśli pracowałeś w więcej niż jednej firmie, wpisz doświadczenie od najnowszego do najstarszego. Wpisz dane w telegraficznym skrócie. Jeśli widzisz potrzebę obszerniejszego opisu, napisz list motywacyjny.

Po trzecie – wykształcenie

Wpisując swoje wykształcenie skup się na wykształceniu, które ukończyłeś najwcześniej. Jeśli jesteś po studiach, ale Twoje wykształcenie, np. ze szkoły średniej ma związek z interesującym Cię stanowiskiem również nie wahaj się o tym napisać. Jeśli ukończyłeś kursy lub szkolenia i możesz je potwierdzić certyfikatami, również wpisz je do swojego CV. Jeśli jest ich sporo wybierz te, które mają najwięcej wspólnego ze stanowiskiem na które aplikujesz.

Po czwarte – umiejętności

Umiejętności są bardzo istotne. Ważne żeby wpisać te, które mają potwierdzenie w rzeczywistości. Wpisz te, które najlepiej sprawdzą się na aplikowanym stanowisku. Jeśli wpiszesz umiejętność posługiwania się językiem obcym na poziomie komunikatywnym, możesz spodziewać się rozmowy kwalifikacyjnej w tym języku. Wypisz najpierw umiejętności, które wskazane są w ofercie jeśli takie posiadasz. Na samym końcu wypisz te, które Twoim zdaniem mogą być atutem w przyszłej pracy.

Po piąte – zainteresowania

Opisz w dwóch zdaniach czym się interesujesz. Czytasz książki? Kochasz podróże? Napisz jakie gatunki książek lubisz czytać lub gdzie najchętniej podróżujesz. Zainteresuj rekrutera swoimi pasjami.

Po szóste – klauzula RODO

Nawet jeśli napiszesz świetne CV, a nie załączysz zgody na przetwarzanie danych osobowych, Twoje CV nie będzie mogło zostać rozpatrzone. Ogłoszenie o pracę powinno być opatrzone klauzulą, którą kandydat wpisuje do swojego CV. Istnieją również dwa rodzaje klauzul. Ta, która została udostępniona przez pracodawcę dotyczy aplikacji tylko i wyłącznie na stanowisko, które opisuje oferta. I ta jest najważniejszą klauzulą, którą musisz umieścić w CV. Druga, która umożliwia aplikowanie na inne stanowiska w tej firmie. Jeśli chcesz, aby pracodawca zatrzymał Twoje CV i mógł je wykorzystać w procesie rekrutacji na przyszłe stanowiska, powinieneś wpisać również tę drugą klauzulę. Jej treść może wyglądać tak: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko”. Niewpisanie w tym przypadku podstawy prawnej nie będzie błędem. Jeśli jednak chcesz dopisać podstawę to będzie ona taka: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

 

 

MicrosoftTeams-image (5).png

Wszyscy wiemy, że podstawą aplikacji na dane stanowisko jest CV. Jednak czy z CV można wyczytać wszystko? CV to która i zwięzła forma przedstawienia naszego doświadczenia, wykształcenia i umiejętności. A co jeśli chcemy dokładniej opisać swoje cechy, które pomogą podjąć decyzję pracodawcy w zaproszeniu nas na rozmowę? Listo motywacyjny warto dołączać do swojego CV za każdym razem gdy wysyłamy swoją aplikację. Dlaczego? List pozwoli na dokładniejszą ocenę naszych umiejętności i wyjaśni to, co ujęliśmy w skrócie w swoim CV.  

Podstawowym błędem jest dołączanie listu motywacyjnego napisanego do CV i niezmienianie go w sytuacji aplikacji na różne stanowiska. List powinien być dostosowany do potrzeb wymaganej oferty. Przecież w jednej ofercie możemy opisać swoje umiejętności w niej wymagane, a w drugiej inne które wymagane są na innym stanowisku. Daj poczuć osobie rekrutującej, że przygotowałeś swój list specjalnie pod stanowisko, które oferuje pracodawca.


Pisząc list motywacyjny powołuj się na informacje zawarte w CV, ale nie przepisuj ich 1:1 oraz uzupełnij o Twoje najlepsze strony. Pisz list motywacyjny dopiero po napisaniu swojego CV. Będziesz mieć konkretne informacje w zasięgu ręki. List powinien mieć formę tradycyjnego listu, tzn. z Twoimi danymi, miejscowością i datą oraz wskazaniem adresata. Adresatem może być konkretna osoba, która jest wskazana w ofercie o pracę. Jeśli nie wskazano takiej osoby, możesz wpisać dane firmy. Na początku napisz o jakie stanowisko się ubiegasz i dlaczego aplikujesz na to stanowisko. Odwołuj się do wymagań zawartych w ogłoszeniu o pracę i przedstaw swoje zalety. Odnieś się do obowiązków, które wykonywałeś w poprzedniej pracy, które mogą być korzystne na stanowisku na które masz zamiar aplikować. Unikaj stosowania pogrubionej i pochyłej czcionki w tekście. List powinien być przejrzysty. Zapisz plik w formie pdf. i nazwij go swoim imieniem i nazwiskiem.


List motywacyjny jest mniej popularny niż jeszcze parę lat temu. Nie mniej jednak powinien on być integralną częścią Twojej aplikacji o pracę wraz z Twoim CV. Posiadanie listu zwiększa Twoją szansę na otrzymanie posady. W ten sposób osoba rekrutująca może Cię lepiej poznać i na pewno zapamięta twoją kandydaturę.

 

MicrosoftTeams-image (6).png

 

Jeśli wysłałeś swoje CV i zostałeś na nią zaproszony, to znak że pracodawca rozważa współpracę z Tobą na poważnie. Przeczytaj poniższe wskazówki i przygotuj się do rozmowy. Dzięki temu będziesz czuł się pewniej i nie zaskoczą Cię pytania, które zada osoba rekrutująca.  

1. Wiedza o firmie

Przygotowując do rozmowy kwalifikacyjnej zbierz jak najwięcej informacji o pracodawcy. Przejrzyj jego stronę internetową i media społecznościowe. Musisz wiedzieć jakie usługi świadczy lub jakie produkty sprzedaje. Pierwszym pytaniem i jednym z najczęściej zadawanych jest właśnie pytanie o znajomość firmy. Jeśli firma, w której będziesz na rozmowie otrzymała nagrodę czy wyróżnienie, również opowiedz o tym jak dobrze odebrałeś tę widomość. Zastanów się co Ci się podoba w firmie i dlaczego chciałbyś w niej pracować. Twoja wiedza o firmie i zainteresowanie na pewno zostaną zauważone.

 

2. Wiedza o stanowisku

Wysyłając swoje CV aplikujesz na konkretne stanowisko. W większości przypadków ogłoszenie jest dość szczegółowo opisane co do wymagań stawianych przed przyszłym pracownikiem. Przejrzyj jeszcze raz wymagane obowiązki i zastanów się, które z nich mogą sprawić Ci problem. Sporządź odpowiedź na pytanie dotyczące obowiązków, których nigdy nie wykonywałeś. Sprawdź również, które obowiązki nie będą stanowiły dla Ciebie wyzwania i czy posiadasz doświadczenie, o którym możesz opowiedzieć.

 

3. Nie kłam w CV!

Bądź pewien, że to co napisałeś w CV jest zgodne w 100%. Nie chodzi o wykształcenie, to na pewno spisałeś ze świadectw, dyplomów i certyfikatów. Chodzi o umiejętności, które mogą zostać bardzo szybko zweryfikowane na rozmowie. Jeśli napisałeś, że posługujesz się Excelem na poziomie zaawansowanym, nie zdziw się jeśli rekrutujący będzie chciał tę wiedzę zweryfikować. Może, np. postawić przed Tobą komputer i poprosić o skonstruowanie formuł, tabel przestawnych lub edytowanie makr. To samo jeśli chodzi o umiejętności językowe – jeśli w CV wpisałeś poziom komunikatywny, nie powinieneś być zaskoczony jeśli w pewnym momencie rozmowy będzie ona przeprowadzona w języku, który wskazałeś w CV. Zastanów się, jak będziesz się czuł nie potrafiąc sprostać zadaniom, które w CV widniały jako posiadane umiejętności.

 

4. Pytanie – odpowiedź

Przygotuj się do rozmowy tak, żeby nie zaskoczyło Cię pytanie rekrutra. Większość pytań na rozmowach kwalifikacyjnych jest powtarzalna. Prześledź strony internetowe w poszukiwaniu najczęściej zadawanych pytań i napisz na kartce odpowiedzi na nie. Przeczytaj odpowiedzi na głos wielokrotnie, a wtedy nie będziesz musiał zastanawiać się nad każdym z nich już w trakcie rozmowy. W ten sposób poczujesz się pewnie, a prowadzący z Tobą rozmowę na pewno to dostrzegą. Przygotuj również pytania, które chciałbyś zadać.

 

5. Ile chciałbyś zarabiać?

W ofercie aplikacyjnej często znajdują się widełki kwot, które może zaproponować pracodawca. Oceń swoje doświadczenie, umiejętności i ustal kwotę, z której byłbyś zadowolony gdybyś został zatrudniony. Jeśli w ofercie nie zostało ujęte wynagrodzenie, sprawdź w intrenecie ile średnio na takim stanowisku zarabiają pracownicy.

 

6. Zrób kopię dokumentów, weź ze sobą CV

Zrób wrażenie na rekruterach przygotowując teczkę z dokumentami o których pisałeś w swoim CV. Nie muszą to być oryginały, jednak kopie które weźmiesz ze sobą muszą być dobrej jakości. Bez plam tuszu czy czarnych pasków przez brudną rolkę w drukarce. Umieść dokumenty w teczce, umieszczając tam również swoje CV. Będziesz czuł się pewniej, gdy w każdym momencie rozmowy będzie mógł przedstawić dokument opowiadając o swoim doświadczeniu. W tym przypadku większą wartość będzie miał dokument z opisem zakresu Twoich obowiązków niż sama umowa o pracę od poprzedniego pracodawcy.

 

7. Pierwsze wrażenie – klucz do sukcesu

Słyszałeś teorię, że aby wyrobić sobie ogólną opinię o nowo poznanym człowieku wystarczy 12 sekund? Coś w tym musi być. Nie zmarnuj tej chwili i przygotuj się, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Ubierz się elegancko, ale skromnie. Nie zakładaj trampek i t-shirtu. Nie chodzi również o to, żebyś miał na sobie trzyrzędowy garnitur i muszkę – eleganckie buty, spodnie garniturowe i koszula w zupełności wystarczą. Jeśli jesteś kobietą ubierz spódnicę (ewentualne eleganckie spodnie), koszulę oraz marynarkę. Możecie być pewni, że czyste buty, zadbane paznokcie czy delikatny makijaż nie umkną uwadze osoby rekrutującej. Wyłącz lub wycisz telefon! Sprawiaj wrażenie osoby pewnej siebie, ale nie bądź arogancki – okaż zainteresowanie pracą. Wejdź pewnie do pomieszczenia, w którym będzie odbywać się rozmowa i skup się na osobach z którymi będziesz rozmawiał. Nie rozglądaj się i nie patrz w podłogę. Jeśli nie będziesz patrzył w oczy, możesz być odebrany jak ktoś, to ma coś do ukrycia.

 

8. W trakcie rozmowy – opanowanie

Spróbuj ukryć swoje zdenerwowanie. Usiądź, jeśli zostaniesz o to poproszony. Pochylaj się co jakiś czas w stronę rozmówcy. Będzie to świadczyć o Twoim zainteresowaniu. Uśmiechaj się łagodnie i nie opowiadaj dowcipów w trakcie rozmowy. Jeśli przygotowałeś się dobrze, nie masz się czego obawiać. Odpowiadaj na pytania płynnie i spokojnie. Nie przerywaj osobie, która z Tobą rozmawia i nie unikaj odpowiedzi na zadawane pytania. Nie krytykuj swojego byłego pracodawcy i współpracowników. Rekruter może odnieść wrażanie, że będziesz wypowiadał się o firmie do której aplikujesz w taki sam sposób gdy nie otrzymasz propozycji pracy. Pozwól osobie prowadzącej rozmowę kontrolować jej przebieg. I znowu – mów prawdę. Zadawaj pytania!

 

9. Pożegnaj się z klasą

Podziękuj za poświęcony czas. Możesz zapytać jak wyglądają dalsze etapy procedury rekrutacyjnej. Jeśli nie uda Ci się otrzymać propozycji pracy, nie załamuj się! Już wiesz czego możesz się spodziewać – co ewentualnie mógłbyś poprawić. Każda rozmowa o pracę to nowe doświadczenie, która przyda Ci się podczas kolejnej rozmowy. Ucz się na własnych błędach i wyciągaj wnioski.

MicrosoftTeams-image (7).png 

 

 

Wydaje się, że w dobie internetu oferty pracy mamy na wyciągnięcie ręki. To prawda, jednak jest jeszcze parę źródeł pozyskiwania ofert pracy na które warto zwrócić uwagę.

1. Portale internetowe

Mnóstwo firm udostępnia swoje ogłoszenia na popularnych portalach i wyszukiwarkach ofert pracy. Warto założyć profil na kilku z nich i uzupełnić dane przepisując swoje dane z CV. Niektóre z nich dają również możliwość generowania CV i zapisania ich w formacje pdf. Możesz również potwierdzić zgodę na otrzymywanie ofert pracy zgodnymi z Twoim doświadczeniem na swój adres mailowy lub jako powiadomienie w aplikacji. Firmy, które oferują pracę ogłaszając się w ten sposób oczekują od nas, że będziemy aplikować o posadę wysyłając swoje CV poprzez portal, w którym zawarto ofertę pracy. Powodem jest utrzymanie w ryzach dokumentów rekrutacyjnych, które mogą zostać wysłane do osób nieuprawnionych, które nie mają upoważnień do wglądu w nasze dane osobowe.


2. Strony internetowe pracodawców

Jeśli zależy Ci, aby pracować u konkretnego pracodawcy, odwiedź jego stronę internetową. Mnóstwo pracodawców zamieszcza oferty na swoich stronach internetowych. Jeśli jesteś na ostatnim etapie studiowania pielęgniarstwa lub ratownictwa medycznego i wkrótce otrzymasz dyplom, na stronach szpitali pojawia się mnóstwo ofert, które mogą Cię zainteresować.


3. Urząd Pracy

Szukanie pracy przez urząd pracy ma sens jeśli posiadasz uprawnienia zawodowe, takie jak np. uprawnienia na wózki widłowe czy uprawnienia energetyczne. Pracodawcy szukają w ten sposób lokalnie również pielęgniarek czy opiekunów medycznych. W ofertach pracy są również informację o potrzebie zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością. Urząd pracy nierzadko oferuje również różnego rodzaju płatne staże, co szczególnie pomocne dla osób rozpoczynających swoją drogę zawodową.


4. Znajomi

Zapytaj znajomych, którzy pracują w branży która Cię interesuje czy nie wiedzą o ofertach pracy na intersującym Cię stanowisku. Znajomi mogą również wyrazić swoją opinię na temat pracodawcy i polecić Ci pracę lub ją odradzić. Nie chodzi również o to, by znajomy miał „załatwić” Ci pracę, ale gdyby poinformował Cię o trwającej rekrutacji to już jeden krok bliżej do zatrudnienia.


5. Własna inicjatywa

Jeśli chciałbyś aplikować do konkretnej firmy, ale ta akurat nie prowadzi rekrutacji nie wahaj się wysłać swojej aplikacji na adres mailowy pracodawcy. Pamiętaj, żeby w CV zawrzeć klauzulę, która mówić będzie o twojej zgodzie na przetwarzanie Twoich danych osobowych na poczet przyszłych rekrutacji. Jeśli nie uzyskasz żadnej odpowiedzi na Twoją wiadomość, udaj się do siedziby firmy i osobiście złóż swoje CV. W ten sposób jest duża szansa, że zostaniesz zapamiętany.


6. Daj się poznać

Na portalach z ofertami pracy możesz użyć funkcji, która udostępni Twoje CV rekruterom. Ustaw status na aktualnie poszukujący pracy, tak aby mogli Cię znaleźć i skontaktować się z Tobą. Dobrą praktyką w ostatnich latach jest założenie konta na LinkedIn, gdzie możesz wpisać swoje doświadczenie i ustawić profil na poszukujący pracy. Mnóstwo osób zajmujących się rekrutacją w swoich firmach posiada konta na LinkedIn i korzystają z niego codziennie aby wyszukiwać potencjalnych pracowników.


7. Targi pracy

W Twoim mieście organizowane są Targi Pracy? Często połączone są z targami nauki. Możesz tam znaleźć wielu wystawców, pracodawców oraz przejrzeć aktualne oferty szkół. Coraz częściej również takie targi organizowane są online ze względu na zagrożenie epidemiczne. Na targach możesz porozmawiać z przedstawicielami firm, którzy powiedzą Ci na jakie stanowiska aktualnie szukają pracowników, jakie dokumenty i do którego działu je złożyć. Swobodna rozmowa może dać Ci informację o pracodawcy i kultury pracy w danej firmie.