CV - Twoja wizytówka.png Dobrze i logicznie skonstruowane CV to podstawa. Stwórz CV, które przyciągnie wzrok osoby rekrutującej i spraw, aby na rozmowę zaprosił właśnie Ciebie. Zastanów się, czy będziesz korzystał z kreatorów internetowych dostępnych w intrenecie, czy spróbujesz sam ułożyć CV na własnych warunkach. Za każdym razem gdy wysyłasz CV, sprawdź czy jest ono dostosowane do stanowiska, na które aplikujesz. 

Po pierwsze – Twoje dane

W pierwszym etapie pisania CV wpisz swoje dane, tj. imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Pamiętaj, żeby adres Twojego e-maila nie był śmieszny, składał się ze zdrobnień lub domen typu buziaczek.pl. Jeśli nie posiadasz mail do oficjalnej korespondencji stwórz go najpierw, a później wpisz do CV. Najlepiej, gdyby Twój adres e-mail składał się z Twojego imienia i nazwiska lub pierwszej litery imienia (kropki) i nazwiska. Jeśli posiadasz uzupełnione konto na platformie LinkedIn wpisz jego nazwę. W ten sposób zwiększysz swoją wiarygodność. W CV nie wpisuj swojej płci, stanu cywilnego ani adresu zamieszkania, chyba że w ogłoszeniu pracodawca wyraźnie podał taki wymóg. Umieszczenie zdjęcia w CV jest Twoją decyzją, jednak jeśli się na to zdecydujesz zadbaj o to, by było ono profesjonalne.

Po drugie – doświadczenie

Wpisz nazwę firmy i stanowisko oraz okres pracy jaki tam świadczyłeś. Poniżej w punktach dopisz również wykonywane obowiązki i osiągnięcia. Jeśli pracowałeś w więcej niż jednej firmie, wpisz doświadczenie od najnowszego do najstarszego. Wpisz dane w telegraficznym skrócie. Jeśli widzisz potrzebę obszerniejszego opisu, napisz list motywacyjny.

Po trzecie – wykształcenie

Wpisując swoje wykształcenie skup się na wykształceniu, które ukończyłeś najwcześniej. Jeśli jesteś po studiach, ale Twoje wykształcenie, np. ze szkoły średniej ma związek z interesującym Cię stanowiskiem również nie wahaj się o tym napisać. Jeśli ukończyłeś kursy lub szkolenia i możesz je potwierdzić certyfikatami, również wpisz je do swojego CV. Jeśli jest ich sporo wybierz te, które mają najwięcej wspólnego ze stanowiskiem na które aplikujesz.

Po czwarte – umiejętności

Umiejętności są bardzo istotne. Ważne żeby wpisać te, które mają potwierdzenie w rzeczywistości. Wpisz te, które najlepiej sprawdzą się na aplikowanym stanowisku. Jeśli wpiszesz umiejętność posługiwania się językiem obcym na poziomie komunikatywnym, możesz spodziewać się rozmowy kwalifikacyjnej w tym języku. Wypisz najpierw umiejętności, które wskazane są w ofercie jeśli takie posiadasz. Na samym końcu wypisz te, które Twoim zdaniem mogą być atutem w przyszłej pracy.

Po piąte – zainteresowania

Opisz w dwóch zdaniach czym się interesujesz. Czytasz książki? Kochasz podróże? Napisz jakie gatunki książek lubisz czytać lub gdzie najchętniej podróżujesz. Zainteresuj rekrutera swoimi pasjami.

Po szóste – klauzula RODO

Nawet jeśli napiszesz świetne CV, a nie załączysz zgody na przetwarzanie danych osobowych, Twoje CV nie będzie mogło zostać rozpatrzone. Ogłoszenie o pracę powinno być opatrzone klauzulą, którą kandydat wpisuje do swojego CV. Istnieją również dwa rodzaje klauzul. Ta, która została udostępniona przez pracodawcę dotyczy aplikacji tylko i wyłącznie na stanowisko, które opisuje oferta. I ta jest najważniejszą klauzulą, którą musisz umieścić w CV. Druga, która umożliwia aplikowanie na inne stanowiska w tej firmie. Jeśli chcesz, aby pracodawca zatrzymał Twoje CV i mógł je wykorzystać w procesie rekrutacji na przyszłe stanowiska, powinieneś wpisać również tę drugą klauzulę. Jej treść może wyglądać tak: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko”. Niewpisanie w tym przypadku podstawy prawnej nie będzie błędem. Jeśli jednak chcesz dopisać podstawę to będzie ona taka: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).