Dochowując tradycji akademickich, z wielką przyjemnością i dumą informujemy, iż Inaugurację roku akademickiego 2020/2021 Powiślańskiej Szkoły Wyższej zaszczycą wybitni muzycy ‼️. DUO SOPOT w osobach prof. dr hab. Elżbiety Rosińskiej i Anny Sawickiej.

DUO SOPOT (Anna Sawicka – wiolonczela, Elżbieta Rosińska – akordeon) tworzą absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku związane z macierzystą uczelnią i instytucjami muzycznymi Gdańska. Zespół istnieje od 1991 roku. Posiada szeroki repertuar obejmujący utwory z różnych epok. Artystki koncertowały na wielu festiwalach w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Dokonały prawykonań utworów im dedykowanych przez Mariana Gordiejuka, Krzysztofa Naklickiego, Kamila Cieślika, Piotr Słopeckiego, Krzysztofa Olczaka, Jerzego Mądrawskiego. Ich nagrania ukazały się na płytach Duo Sopot (2007), Trigonos (2007), Nowe Konstelacje (2011), Koncert Gdański (2012), Akordeonowe Impresje (2014), Krzysztof Olczak – MEA. Solo and Chamber Music for Accordion (2019).

Anna Sawicka- absolwentka Akademii Muzycznej Gdańsku w klasie wiolonczeli Romana Sucheckiego oraz Szkoły Muzyki Dawnej w Genewie w klasie wiolonczeli barokowej Phillippe Mermoude`a i violi da gamba Roberto Gini. Swoje umiejętności z zakresu wykonawstwa muzyki dawnej poszerzała na wielu kursach w Polsce, we Włoszech i Szwajcarii u takich mistrzów jak Wieland Kuijken, Andrew Manze, Rinaldo Alessandrini, Enrico Gatti, Chiara Banchini, Richte van der Meer. Ma w swoim repertuarze najdawniejsze utwory (XVII i XVIII – wieczne) na wiolonczelę solo. Jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzyki Dawnej. Prowadzi ożywioną działalność jako solistka i kameralistka – koncerty w Polsce, Francji, Szwajcarii, Niemczech, we Włoszech i USA, a także zajmuje się pedagogiką i pracą naukową dotyczącą historii wiolonczeli. W latach 1992 – 93 była koncertmistrzem Państwowej Orkiestry Kameralnej w Toruniu, w 1996 objęła stanowisko koncertmistrza orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracuje z wydawnictwem Eufonium, przygotowując do druku zapomniane utwory wiolonczelowe. Jest animatorką życia muzycznego w Sopocie – cykle Świętojerskie Spotkania Muzyczne, Muzyczne Wieczory u Św. Andrzeja Boboli.

Elżbieta Rosińska – absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu Józefa Madanowskiego..Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą, doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem tak znakomitych artystów jak Mogens Ellegaard, Stefan Hussong, Mie Miki, Friedrich Lips, Matti Rantanen.
Jako solistka i kameralistka koncertowała w Polsce, Niemczech, Finlandii, Słowacji, Austrii, Iranie, Szwajcarii. Dokonała kilkunastu prawykonań utworów, m.in. K.Olczaka, M.Gordiejuka, K.Naklickiego, P.Słopeckiego. Prowadzi kursy i seminaria dla nauczycieli gry na akordeonie. Jest autorką artykułów poświęconych muzyce akordeonowej i jej wirtuozom, zamieszczonych na łamach ,,Ruchu Muzycznego”, ,,Przeglądu Muzycznego”, ,,Twojej Muzy” oraz czasopism zagranicznych. Opublikowała książkę Polska literatura akordeonowa 1955-1996. Prowadzi internetowy Katalog Polskiej Muzyki Akordeonowej. Przez ponad 20 lat organizowała letnie kursy dla młodych akordeonistów w Wejherowie – Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe. Pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku profesora.

Będzie to, proszę nam wierzyć, niezwykły koncert, a także niesamowita uczta muzyczna, stąd nie może Państwa zabraknąć ‼️

duosopot