MicrosoftTeams-image (5).pngWszyscy wiemy, że podstawą aplikacji na dane stanowisko jest CV. Jednak czy z CV można wyczytać wszystko? CV to która i zwięzła forma przedstawienia naszego doświadczenia, wykształcenia i umiejętności. A co jeśli chcemy dokładniej opisać swoje cechy, które pomogą podjąć decyzję pracodawcy w zaproszeniu nas na rozmowę? Listo motywacyjny warto dołączać do swojego CV za każdym razem gdy wysyłamy swoją aplikację. Dlaczego? List pozwoli na dokładniejszą ocenę naszych umiejętności i wyjaśni to, co ujęliśmy w skrócie w swoim CV.  

Podstawowym błędem jest dołączanie listu motywacyjnego napisanego do CV i niezmienianie go w sytuacji aplikacji na różne stanowiska. List powinien być dostosowany do potrzeb wymaganej oferty. Przecież w jednej ofercie możemy opisać swoje umiejętności w niej wymagane, a w drugiej inne które wymagane są na innym stanowisku. Daj poczuć osobie rekrutującej, że przygotowałeś swój list specjalnie pod stanowisko, które oferuje pracodawca.


Pisząc list motywacyjny powołuj się na informacje zawarte w CV, ale nie przepisuj ich 1:1 oraz uzupełnij o Twoje najlepsze strony. Pisz list motywacyjny dopiero po napisaniu swojego CV. Będziesz mieć konkretne informacje w zasięgu ręki. List powinien mieć formę tradycyjnego listu, tzn. z Twoimi danymi, miejscowością i datą oraz wskazaniem adresata. Adresatem może być konkretna osoba, która jest wskazana w ofercie o pracę. Jeśli nie wskazano takiej osoby, możesz wpisać dane firmy. Na początku napisz o jakie stanowisko się ubiegasz i dlaczego aplikujesz na to stanowisko. Odwołuj się do wymagań zawartych w ogłoszeniu o pracę i przedstaw swoje zalety. Odnieś się do obowiązków, które wykonywałeś w poprzedniej pracy, które mogą być korzystne na stanowisku na które masz zamiar aplikować. Unikaj stosowania pogrubionej i pochyłej czcionki w tekście. List powinien być przejrzysty. Zapisz plik w formie pdf. i nazwij go swoim imieniem i nazwiskiem.


List motywacyjny jest mniej popularny niż jeszcze parę lat temu. Nie mniej jednak powinien on być integralną częścią Twojej aplikacji o pracę wraz z Twoim CV. Posiadanie listu zwiększa Twoją szansę na otrzymanie posady. W ten sposób osoba rekrutująca może Cię lepiej poznać i na pewno zapamięta twoją kandydaturę.