Rok 2020 to czas nieustających wyzwań…

Ogólnopolska kampania BADAM SIĘ!
(za Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych)

Rok 2020 to czas nieustających wyzwań. Pandemia koronawirusa zmieniła to jak funkcjonujemy na co dzień, od całkowitego „lockdownu”, po nową normalność, w której stosowane obostrzeń sanitarnych i dystansu społecznego staje się nawykiem, stylem życia. Solidarni, bezpieczni, ale czy na pewno zdrowi?

Ostatnie miesiące to także alarmujący spadek wykonywanych badań profilaktycznych, diagnostycznych, wizyt kontrolnych – ogólnie rzecz ujmując kontaktów ze służbą zdrowia. Powodów takiego stanu jest kilka, najważniejsze z nich to strach przed zakażeniem Covid-19 i odkładanie wizyty na tzw. „później” oraz utrudniony dostęp do opieki medycznej (np. ograniczenia w działalności placówek medycznych, odwołanie wizyt stacjonarnych, trudności w dodzwonieniem się do placówki lub brak wolnych terminów). W efekcie mamy do czynienia z narastającą epidemią chorób przewlekłych, sercowo-naczyniowych, nowotworów, chorób neurologicznych czy reumatologicznych. Większość z nich można wcześnie wykryć i skutecznie leczyć – warunek jest jeden – trzeba je zdiagnozować i monitorować.

Dlatego z inicjatywy i potrzeby społecznej przy współpracy z towarzystwami naukowymi, ekspertami, pacjentami oraz ambasadorami powstała ogólnopolska kampania społeczna „Badam Się!