Powiślańska Szkoła Wyższa tradycyjnie od lat wspiera Szlachetną Paczkę, w tym roku również nie mogło być inaczej! Tym razem wspólnie zdecydowaliśmy się pomóc dwóm rodzinom: Rodzinie Pani Klary z Prabut oraz Rodzinie Pani Anny z Gdańska.

Rodzina Pani Klary

Kod Rodziny: POM-2346-92633

Rodzina Pani Klary to 46-letnia Pani Klara, jej 52-letni partner Marian oraz 11-letnia córka Weronika.


Historia Rodziny
Pani Klara wraz ze swoim partnerem Marianem i córką mieszkają w jednopokojowym mieszkaniu. Córka posiada biurko i ma zapewniony ,,swój kąt”. Rodzina stara się jak może zapewnić sobie godne życie. Wcześniej toaletę mieli na klatce schodowej wraz z sąsiadką – po śmierci sąsiadki udało im się przebudować łazienkę, która dalej jest w trakcie remontu z racji braku środków finansowych na kontynuację przedsięwzięcia. Na co  dzień rodzina daje sobie radę. Żyją skromnie, w mieszkaniu jest schludnie i czysto. Z racji, że w rodzinie występują choroby przewlekłe wszystkich członków jest im ciężko podjąć pracę, aby zapewnić kluczowe potrzeby, takie jak zakup wanny, łóżka ,pralki (w obecnej odleciały drzwiczki), laptopa czy okien, które są w opłakanym stanie i konieczne jest zbijanie ich gwoździami na okres zimowy i wypychanie watą z racji nieszczelności. Sytuacja pogorszyła się w 2006 roku, gdy pan Marian uległ wypadkowi podczas pracy. Od tamtej pory rodzinie jest ciężko pogodzić wszystkie potrzeby, dodatkowo doszedł im koszt dojazdów córki do szpitala na badania kontrolne – placówka położona jest ponad 200 km od miejsca zamieszkania. Każdy taki koszt wyraźnie zmniejsza budżet domowy, co przyczynia się do problemów, z jakimi musi się zmagać rodzina. Po podsumowaniu przychodów z zasiłków w wysokości 2408 zł i odjęciu kosztów mieszkania i leków (2092 zł), na jednego członka rodziny przypada 105 zł na miesiąc.

Piękno Rodziny
Największym potencjałem rodziny jest to, że pomimo trudności potrafią się wzajemnie wspierać. Po pierwszym spotkaniu dało się zauważyć, że odnoszą się do siebie z szacunkiem i kulturą. Pomimo trudności z jakimi musi zmagać się rodzina, da się zauważyć, że cała trójka stara się z całych sił. Członkowie rodziny uważają, że są szczęśliwi – pomimo wszystko nie poddają się i nie poddadzą. Wynika to ze skromności członków rodziny. Nawet przez minutę rozmowy nie da się odczuć, żeby rodzina wychodziła z założenia, że ta pomoc im się należy.

Trzy główne potrzeby rodziny to:

 • wanna (Rodzina jest w trakcie remontu łazienki na własny koszt – zabrakło im funduszy na zakup wanny o wymiarach 100 cm długości i 60 cm szerokości.)
 • pralka (Rodzina posiada pralkę z zepsutymi drzwiczkami. Zaś koszt nowej przekracza ich możliwości finansowe.)
 • łóżko jednoosobowe (Obecne łóżko jest uszkodzone – potrzeba nowego jest bardzo podstawowa, jednak stanowi ona dodatkowy koszt dla rodziny.)

Pozostałe potrzeby rodziny to:

 • Długoterminowa żywność (herbata, kawa, makaron, mąka, ryż, kasza, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne, konserwy rybne, owoce i warzywa w puszkach)
 • Środki czystości (mydło / żel myjący, szampon, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, podpaski/tampony, płyn do płukania, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyny czyszczące)
 • Odzież (Weronika: Kurtka (Zimowe) Rozmiar: M, Obuwie Weronika: Trapery Rozmiar: 41)
 • Materiały szkolne (zeszyty, bloki, kredki, farbki, klej, plastelina, papier kolorowy, nożyczki, piórnik, plecak, przybory do pisania)

Potrzebny jest też sprzęt elektroniczny niezbędny do nauki lub pracy zarobkowej. W domu brak laptopa, przez co Weronika ma trudności w nauce (zwłaszcza, jeśli musi uczyć się z domu).

Inne potrzeby materialne rodziny to wymiana 3 okien. W mieszkaniu są trzy okna, które są w tak opłakanym stanie, że trzeba je zbijać, żeby nie wypadły. Ponadto są bardzo nieszczelne, co jest bardzo nieoszczędne. Wymiary okien – wysokość 173 cm, szerokość 113 cm.


Szczególne upominki:

 • Klara: voucher do fryzjera
 • Marian: Perfum męski
 • Weronika: książka przygodowa

Rodzina Pani Anny

Kod Rodziny: WAR-1377-83168

Rodzina Pani Anny to 27-letnia Pani Ania, 36-letni mąż Dariusz oraz trójka dzieci: Jowita (6 lat), Seweryn (4 lata), Franciszek (2 lata).

Historia Rodziny
Pan Dariusz pracował kiedyś w lokalnej firmie, jego pensja zaspokajała potrzeby całej rodziny, jednak nie przedłużono mu umowy. Pomimo starań nie udało mu się do tej pory znaleźć dobrze płatnej pracy i obecnie pracuje dorywczo na budowie. Żona pana Dariusza, pani Anna nie pracuje, ponieważ zajmuje się wychowaniem dzieci. Rodzina jest zdana tylko na siebie, nie ma bliskich, którzy pomogliby im w opiece nad dziećmi. Obecnie rodzina utrzymuje się z wynagrodzenia za pracę pana Dariusza, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego z dodatkami, zasiłku 500+ oraz rodzinnego kapitału opiekuńczego, w łącznej kwocie 4149 zł. Po odliczeniu kosztów utrzymania w wysokości 1788 zł, rodzinie pozostaje 472 zł na osobę.

Piękno Rodziny
Dla pani Anny i pana Dariusza największą motywacją i siłą do walki z trudnościami są dzieci. Najstarsza córka Jowita jest wszechstronnie uzdolniona. Dziewczynka uwielbia tańczyć, śpiewać i rysować. Jej młodszy brat Seweryn godziny spędza na majsterkowaniu, a Franciszek lubi bawić się klockami. Pani Anna, kiedy dzieci trochę podrosną, chciałaby zostać fryzjerką, a jej mąż doskonalić swoje umiejętności jako budowlaniec. Rodzina marzy o domku na wsi.

Trzy główne potrzeby rodziny to:

 • lodówka (Stara lodówka, którą posiada rodzina jest w złym stanie. Lodówka maksymalna szer. 57 cm, wys. 2 m, kolor czarny.)
 • poduszki (Zakup nowych poduszek poprawiłby komfort snu rodziny. Poduszki, które posiada rodzina są zużyte. Poduszka 70×80 (5 sztuk))
 • środki czystości (Zakup środków czystości podreperuje budżet domowy rodziny, ponieważ są to rzeczy z długim terminem ważności.)

Pozostałe potrzeby rodziny to:

 • Długoterminowa żywność (herbata, kawa, makaron, mąka, ryż, kasza, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne, konserwy rybne, owoce i warzywa w puszkach, majonez, mleko modyfikowane)
 • Środki czystości (mydło / żel myjący, szampon, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, podpaski/tampony, płyn do płukania, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyny czyszczące, pieluchy rozmiar 4, żele do kąpieli dla dzieci)
 • Odzież (Anna: Bluza (Całoroczne) Rozmiar: L, Uwagi: bluza rozpinana, kolor jasny ; Koszulka / t-shirt (Całoroczne) Rozmiar: L, Uwagi: kolor jasny; Dariusz: Bluza (Całoroczne) Rozmiar: L, Uwagi: bluza rozpinana, kolor jasny; Spodnie (Całoroczne) Rozmiar: L, Uwagi: rozmiar 32/34, jeansy; Jowita: Bluza (Całoroczne) Rozmiar: 128 cm, Uwagi: bluza rozpinana, kolor jasny; Koszulka / t-shirt (Całoroczne) Rozmiar: 128 cm, Uwagi: kolory jasne; Seweryn: Bluza (Całoroczne) Rozmiar: 122 cm, Uwagi: bluza rozpinana, kolor jasny; Spodnie (Całoroczne) Rozmiar: 122 cm, Uwagi: spodnie dresowe, kolor ciemny; Franciszek: Bluza (Całoroczne) Rozmiar: 104 cm, Uwagi: bluza rozpinana, kolor jasny; Spodnie (Całoroczne) Rozmiar: 104 cm, Uwagi: spodnie dresowe, kolor ciemny)
 • Materiały szkolne (bloki, kredki, farbki, plastelina, papier kolorowy, plecak)

Inne potrzeby materialne rodziny to nowe ręczniki i komplet sztućców. Ręczniki, które posiada rodzina są już zużyte, rodzina nie posiada też kompletu sztućców.

Szczególne upominki:

 • Anna: Torebka, czarna format A4, przez ramię
 • Dariusz: Smartwatch
 • Jowita: Głośnik bluetooth
 • Seweryn: Spiderman
 • Franciszek: Samochodzik jeździk

Serdecznie zachęcamy do udziału w akcji i POMOCY. Datki można pozostawić w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach w siedzibach uczelni odpowiednio: dla Rodziny Pani Klary w Kwidzynie, dla Rodziny Pani Anny w Gdańsku.