kierunki mnisw

MNiSW opublikowało ranking najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademickim 2018/2019

kierunki mniswPonad 416 tys. studentów rozpoczęło w tym roku akademickim studia. Jakie kierunek najchętniej wybierali kandydaci? Tak samo jak w roku poprzednim, największą popularnością cieszyły się informatyka, zarządzanie i psychologia. Pierwszą piątkę szczególnie chętnie wybieranych kierunków zamykają ekonomia i prawo.

Spośród 416 153 osób przyjętych na studia (pierwszego i drugiego stopnia, a także jednolite studia magisterskie) ponad sto tysięcy osób zdecydowało się na naukę w niepublicznych szkołach wyższych.

Top 10: najpopularniejsze kierunki studiów

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków (zestawienie dotyczy studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich) znalazły się:

– informatyka,
– zarządzanie,
– psychologia,
– ekonomia,
– prawo,
– finanse i rachunkowość,
– automatyka i robotyka,
– budownictwo,
– pedagogika,
– logistyka.

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu popularności jest informatyka, którą studiować chciało ponad 42 tys. osób. Na drugi w zestawieniu kierunek – zarządzanie aplikowało 27 tys. osób., a na psychologię – 22 tys. osób. Ekonomię i prawo chciało studiować kolejno 18 tys. i 17 tys. osób, finanse i rachunkowość – 16 tys. osób, automatykę i robotykę – ponad 15 tys. osób, a budownictwo i pedagogikę – po 12 tys. osób.

Dane wskazują, że wybory osób rozpoczynających naukę w tym roku niewiele różnią się z preferencjami kandydatów z roku poprzedniego. Pierwsza piątka najpopularniejszych kierunków jest taka sama jak w ubiegłym roku akademickim. Wśród pierwszej dziesiątki nie znajdziemy już jednak filologii angielskiej – za to do czołówki najchętniej wybieranych kierunków trafiła logistyka.

Więcej informacji o wynikach rekrutacji w roku akademickim 2018/2019 znaleźć można tutaj.

Na jakie kierunki najtrudniej było się dostać? W tym zestawieniu prym wiedzie inżynieria farmaceutyczna. Maturzyści, którzy chcieli podjąć na nim studia , musieli pokonać ponad 18 konkurentów. Podobnym zainteresowaniem cieszyła się inżynieria i analiza danych – gdzie na jedno miejsce przypadało blisko 18 kandydatów, a także chemia i toksykologia sądowa – blisko 17 kandydatów na miejsce. Nieco łatwiej było dostać się na:

– technologię chemiczną – 16,3 kandydata na jedno miejsce;
– realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię – 15,0;
– kierunek lekarski – 14,1 (dane dotyczące uczelni nadzorowanych przez MNiSW);
– zarządzanie inżynierskie – 13,3.

Źródło: MNiSW