Bartosz wywiad

Bartosz – student ratownictwa medycznego zgodził się porozmawiać z nami o studiach oraz o jego przyszłym zawodzie

 Bartosz – student ratownictwa medycznego zgodził się porozmawiać z nami o studiach oraz o jego przyszłym zawodzie. Zapraszamy do przeczytania!

 1. Skąd pomysł, aby wybrać ten kierunek?

Jest to konsekwencja porzuconych marzeń by uzyskać wykształcenie w zawodzie medycznym (dawno temu chciałem zostać lekarzem 🙂 ).

 1. Bartosz wywiadZ czego wynikała decyzja wyboru kierunku?

W moim przypadku na kierunek lekarski jest już zdecydowanie zbyt późno, więc naturalnym wyborem stało się dla mnie Ratownictwo medyczne. Czynnikiem decydującym była wizyta na SOR z kolegą, który doznał udaru cieplnego…

 1. Czy uważasz, że wybór był słuszny? Jak określasz swój kierunek wg zapotrzebowania na rynku?

Zarówno na pielęgniarki jak i ratowników medycznych zapotrzebowanie w służbie zdrowia jest bardzo duże. Kwestia wyboru konkretnego kierunku to sprawa bardzo indywidualna.

 1. Gdybyś jeszcze raz miał dokonać wyboru uczelni i kierunku studiów, to decyzja byłaby taka sama czy inna?

Choć odległość z miejsca zamieszkania do siedziby uczelni i problemy logistyczne z tym związane są pewnym utrudnieniem, przy ponownym wyborze moja decyzja byłaby taka sama.

 1. Jak radzisz sobie ze stresem przed egzaminami?

Jak radzę sobie ze stresem przed egzaminami…? Hahahaha… Hmmm…? Czasami w ogóle sobie z nim nie radzę…  Ogromna presja jest częścią tego zawodu i zwyczajnie trzeba się z nią pogodzić i skoncentrować na zadaniu, które jest do wykonania w danym momencie.

 1. Dlaczego zdecydowałeś się zostać ratownikiem medycznym?

Prosta odpowiedz… by nie bać się zareagować… Do tego odczucie bycia potrzebnym daje dużą satysfakcję i napędza do działania.

 1. Jak radzisz sobie z trudnościami, które się pojawiają się w związku ze studiowaniem?

Jak na razie w miarę dobrze… 🙂 Chyba jestem już na drugim roku 🙂 A tak poważnie to dzięki wyrozumiałości pracodawcy tych trudności – w moim przypadku praktycznie nie ma…

 1. Jakie są pozytywne aspekty bycia ratownikiem medycznym?

Choć niedoceniany w wielu aspektach i niebezpieczny zarazem jest to jest to zawód prestiżowy. Cieszący się dużym szacunkiem społeczeństwa jednak jak wspomniałem nie zawsze tam gdzie ten szacunek i bezpieczeństwo powinno być gwarantowane (wezwania do osób po alkoholu, innych używkach itp.).

 1. Dlaczego warto studiować na kierunkach ratownictwo medyczne?

Uważam, ze zawsze warto w ogóle się rozwijać, a w takiej dziedzinie tym bardziej.

 1. Jakie Twoim zdaniem są perspektywy zawodowe dla absolwentów wspomnianych kierunków?

Jesteśmy w trakcie zmiany pokoleniowej. Pracy z całą pewnością nie zabraknie… Widzę to bardzo dobrze pracując jako wolontariusz na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

 1. Jakich wskazówek udzieliłbyś kandydatom na studia na kierunku ratownictwo medyczne?

Trzeba uwierzyć w siebie i nie zrażać się potknięciami, które na pewno zdarzą się po drodze… ;}

 1. Co na kierunku ratownictwo medyczne było dla Ciebie najtrudniejsze?

Wiadomą sprawą jest, iż pracujemy z ludźmi  którzy przychodzą z bólem, po ratunek…Potrzeba trochę empatii, a nie dźgać tą igłą jak popadnie… 🙂 Najtrudniej było przełamać się by działać…

 1. Jakie są wady i zalety pracy ratownictwie medycznym?

Wadą jest wszechobecny stres oraz fizyczne ryzyko zagrożenia zdrowia i życia własnego udzielając pomocy.

Dla mnie ogromną zaletą będzie to, iż będę mógł wykorzystać nabyte tu umiejętności w zawodzie, który wykonuję. Co jest równoznaczne z poszerzeniem możliwości rozwoju i awansu w strukturach, w których pracuję.

 1. Jakie predyspozycje musi mieć student ratownictwa medycznego?

Coś o czym pisałem, a czego brakuje w dzisiejszym świecie… Empatia…

 1. Gdybyś ponownie stanął przy wyborze kierunku nadal byłoby to ratownictwo?

Mimo wszystko tak.

 1. Z jakimi trudnościami spotykać się można na studiach/w zawodzie?

W zawodzie bardzo duża odpowiedzialność połączona z niskim wynagrodzeniem. Ludzie, którzy decydują się wykonywać tego typu zawody muszą mieć do tego przede wszystkim powołanie. Mówię o studiach na Wydziale Nauk o Zdrowiu.

 1. Gdzie widzisz się w przyszłości? Czy planujesz pracę w zawodzie?

Będzie to dla mnie drugi zawód, który będę wykonywał równolegle z zawodem wykonywanym obecnie. Siebie widzę na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Bycie Ratownikiem medycznym daje możliwość zatrudnienia nie tylko w szpitalach oraz Pogotowiu. Zabezpieczenie medyczne potrzebne jest teraz przy okazji organizacji różnego typu wydarzeń. Jeśli ktoś będzie szukał pracy to jestem pewien, że ją znajdzie 🙂 

 1. Co Cię najbardziej zaskoczyło na studiach w PSW?

Może nie zaskoczyło ale ucieszyło mnie to jakich ludzi tu spotkałem. Ludzie to zawsze obok wykształcenia największa wartość dodana studiowania i nie tylko studiowania.

 1. Jak wygląda życie studenckie?

Hahahaha…Bogato…;)