Szanowni Państwo,

Instytutem Państwowego Zarządzania

Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Karazina w Charkowie

mają zaszczyt zaprosić na V Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu

„WOJNA I BEZPIECZEŃSTWO MILITARNE”

nt. „DROGI DO POKOJU”

(hybrydowa forma obrad)

Konferencja odbędzie się w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2023 roku
w budynku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach ul. Żytnia 39

OBSZARY TEMATYCZNE KONFERENCJI

1. I.                 Filozoficzne, polityczne, socjologiczne, psychologiczne i prawne uwarunkowania konfliktów zbrojnych w XXI wieku.
    II. Pokój rozumiany jako zjawisko społeczne, filozoficzne, etyczne, polityczne, socjologiczne, prawne, kulturowe, historyczne – utopijność idei wiecznego pokoju?
    III. Ekstremizm polityczny, militaryzm, wojujący nacjonalizm, totalitaryzm, autokratyzm, terroryzm, przestępczość zorganizowana, niekontrolowane migracje – najgroźniejsze niebezpieczeństwa mogące prowadzić do zerwania lub osłabienia więzi społecznych na różnych poziomach, a w efekcie skutkujące stosowaniem przemocy zbrojnej – pokój za wszelką cenę?
    IV. Historyczne, socjologiczne oraz kulturowe uwarunkowania przyczyn i ewolucji stosowania przemocy zbrojnej w stosunkach międzynarodowych – czy możliwa jest realizacja idei pokoju światowego?
    V. Ekonomiczne i gospodarcze konteksty wojny oraz konfliktów zbrojnych – czy tylko pokój (a może wojna?) sprzyja bogactwu i rozwojowi narodów?
    VI. Aktualne wyzwania bezpieczeństwa politycznego i militarnego – hard czy soft power?
    VII. Współczesna sztuka wojenna (taktyka, sztuka operacyjna, strategia) – doświadczenia, praktyka, wnioski, prognozy.
    VIII. Rola, miejsce i znaczenie sił zbrojnych (państwowych i prywatnych – PMC) we współczesnych wojnach oraz w kreowaniu pokoju i trwałego bezpieczeństwa – pokój oparty na prewencji, odstraszaniu i wymuszaniu?
    IX. Aksjologia wojen – czy istnieją wojny sprawiedliwe (a może jedynie etycznie usprawiedliwione?) i niesprawiedliwe?
    X. Prakseologia pokoju – czy istnieją uniwersalne zasady (reguły, dyrektywy) budowy trwałego i stabilnego pokoju?
    XI. Wojna i pokój – odniesienia w literaturze oraz sztuce.