jakiś czas temu, ale ciągle mam to przed oczami …

Ostatnio, …. jakiś czas temu, ale ciągle mam to przed oczami … stałam się świadkiem tego okropnego wypadku na A1, samochód się dymił, ludzie w środku bez szans pomocy ze strony nas – świadków, bo samochód zmiażdżony, bo nikt nie wozi ze sobą piły do metalu, bo brakuje nam wiedzy, bo strach …. A wtedy pojawili się oni – RATOWNICY MEDYCZNI …. Nawet teraz, jak o tym piszę mam łzy w oczach … bo w tym czasie strasznej bezsilności, kiedy chcieliśmy pomóc, a nie byliśmy w stanie po prostu … przybyli i pomogli …??

Stad mój ogromny szacunek do wszystkich RATOWNIKÓW / RATOWNICZEK MEDYCZNYCH, a także cykl artykułów o tym zawodzie, zawodzie o niezwykłej odpowiedzialności, ale także przeogromnej misji społecznej…..

Na szczęście nie jest tak na co dzień, bo nikt zapewne by tego nie wytrzymał – tych emocji, tej tych tragicznych często w skutkach wydarzeń. A jednak często naszą pierwszą reakcją, kiedy usłyszymy słowa „RATOWNIK MEDYCZNY”, jest wyobrażanie sobie dramatycznych, spektakularnych akcji związanych z przedstawicielami tego zawodu i dzielnych, przygotowanych na wszystko ludzi, którzy walczą o życie poszkodowanych. Czy wykonywanie tego zawodu naprawdę jest zawsze i na co dzień pełne emocji? Czym zajmuje się, jaki powinien być i ile zarabia ratownik medyczny?

Czym zajmuje się RATOWNIK MEDYCZNY?
Najczęściej to ratownicy medyczni pierwsi pojawiają się na miejscu zdarzenia – wypadku, katastrofy czy innego zdarzenia, w którym zagrożone jest życie. To oni jako pierwsi oceniają stan pacjenta i udzielają pierwszej pomocy poszkodowanym. W zależności od tego, w jakiej sytuacji się znajdują, zakres ich zadań może być odmienny i jednocześnie naprawdę szeroki – pojawiają się na miejscu zdarzenia od zasłabnięć przez wypadki drogowe po, przykładowo, porażenia prądem. Muszą być więc gotowi na wszystko. Zadaniem ratownika medycznego, oprócz udzielania czynności ratunkowych, jest odpowiednie przeprowadzenie wywiadu z poszkodowanym, jeśli oczywiście istnieje możliwość przeprowadzenia go. Nie da się ukryć, że konieczna jest do tego KOMUNIKATYWNOŚĆ I UMIEJĘTNOŚĆ POROZUMIEWANIA SIĘ Z PACJENTEM. Ratownik musi mieć nerwy na wodzy, trzeźwo oceniać sytuację i stan pacjenta oraz zakres pomocy, jakiej może udzielić. Zdarza się, że jest świadkiem ogromnych tragedii, jednak w każdej sytuacji powinien OPANOWYWAĆ EMOCJE i działać jak najskuteczniej. Ciąży na nim ogromna odpowiedzialność, dlatego ważne, aby był on maksymalnie skoncentrowany na swojej pracy i szybko potrafił podejmować istotne decyzje ‼️

Dodatkowo, co oczywiste, ratownik medyczny musi obsługiwać sprzęt medyczny, szkolić się i udoskonalać. Co więcej, ciągła nauka i poszerzanie wiedzy jest obowiązkiem. Co 5 lat ratownicy przechodzą swego rodzaju rozliczenie – muszą w tym czasie uzyskać odpowiednią liczbę punktów za uczestniczenie w kursach, szkoleniach, konferencjach czy pisanie specjalistycznych artykułów.

Ratownik medyczny może pracować w pogotowiu ratunkowym, prywatnych firmach medycznych oraz być członkiem służb ratunkowych różnych instytucji, policji, straży pożarnej itp.

Czytajcie nas dalej … kolejny tekst już 30.07.2020r.‼️?

115521648_4101457446594752_6843916930757783097_n.jpg