Analiza jakości zajęć w PSW

Opis procedury zbierania i analizy danych

Ankieta oceniająca jakość studiowania w PSW jest udostępniana studentom w systemie Wirtualny Dziekanat. Wypełnione ankiety są eksportowane do pliku w formacie CSV, a analiza statystyczna jest wykonywana za pomocą autorskiego programu (w języku R) stworzonego przez członków zespołu d/s analizy jakości. Dzięki zautomatyzowaniu przetwarzania danych (w miejsce używania do tego celu oprogramowania biurowego) udało się znacząco obniżyć koszty, zmniejszyć liczbę błędów oraz zapewnić 100% powtarzalność analiz.

Wyżej wspomniana ankieta zawiera 9 zmiennych oceniających jakość zajęć prowadzone na PSW: o1 – Sposób przedstawienia treści zajęć; o2 – Wykorzystanie czasu zajęć; o3 – Przedstawienie warunków uzyskania zaliczenia; o4 – Kompetencje merytoryczne wykładowcy do prowadzenia zajęć; o5 – Postawa wykładowcy wobec studentów; o6 – Dostępność wykładowcy dla studentów; o7 – Właściwy dobór zagadnień znacząco poszerzył moją wiedzę i umiejętności; o8 – Sposób prowadzenia zajęć umożliwiał łączenie własnej wiedzy i doświadczeń z nową wiedzą i umiejętnościami; o9 – Sposób prowadzenia zajęć umożliwiał rozwój kompetencji społecznych. Na każde pytanie możliwa było odpowiedź od bardzo źle do bardzo dobrze. Ponadto pytanie o10 ocenia stopień zainteresowania studenta zajęciami (w skali od uważam za bardzo mało interesujący do uważam za bardzo interesujący)

Formularz ankiety znajduje się w Załączniku.

Analiza wstępna danych

Łączna zebrano 411 ankiet. Zestawienie w podziale na liczbę ankiet wg lat studiów zamieszczono w poniższej tabeli.

rok liczba ankiet

W 2022-2023/Z na wydziale Nauk Społecznych oceniono 48 prowadzących zajęcia.

Zbiorcza ocena zajęć

Formularz ankiety oceny jakości zajęć

1. Nazwa przedmiotu

2. Imię i nazwisko wykładowcy

3. Forma zajęć

Proszę o ocenę zajęć pod względem następujących kryteriów (Odpowiedzi na pytania 4–12 w skali: □ zdecydowanie się nie zgadzam □ nie zgadzam się □ ani się zgadzam ani się nie zgadzam □ zgadzam się □ zdecydowanie się zgadzam; pytanie 13 w skali: uważam za bardzo mało interesujący □ uważam za mało interesujący □ nie mam zdania □ uważam za interesujący □ uważam za bardzo interesujący)

1. Jak Pan/Pani ocenia sposób przedstawienia treści zajęć

2. Jak Pan/Pani ocenia wykorzystanie czasu pracy

3. Jak Pan/Pani ocenia przedstawienie warunków uzyskania zaliczenia

4. Jak Pan/Pani ocenia kompetencje merytoryczne wykładowcy do prowadzenia zajęć

5. Jak Pan/Pani ocenia postawę wykładowcy wobec studentów

6. Jak Pan/Pani ocenia dostępność wykładowcy dla studentów

7. W mojej opinii zajęcia poszerzyły moją wiedzę i umiejętności

8. W mojej opinii zajęcia umożliwiły łączenie mojej wiedzy i doświadczeń z nową wiedzą i umiejętnościami

9. W mojej opinii zajęcia rozwinęły moje kompetencjie społeczne

10. Czy uważa Pani/Pan przedmiot zajęć za interesujący i warty poznania czy raczej Pani/Pan bierze udział w zajęciach żeby uzyskać zaliczenie

11. Rok studiów

12. Tryb (stacjonarne/niestacjonarne)

13. Kierunek

14. Płeć

15. Miejsce studiowania (Kwidzyn/Filia Gdańsk)

Click to listen highlighted text!