bon

Jest projektem otwierania dostępu do publikacji naukowych z dziedzin nauk humanistycznych

Biblioteka Otwartej Nauki jest projektem otwierania dostępu do publikacji naukowych z dziedzin nauk humanistycznych.

bonW BON udostępnione są publikacje monograficzne i artykuły opublikowane w dziełach zbiorowych z dziedzin humanistycznych.

https://bon.edu.pl/

Swoje publikacje do Biblioteki Otwartej Nauki może przekazać każdy kto ma na swoim koncie publikację naukową lub popularnonaukową z dziedzin humanistycznych i chciałby ją udostępnić w otwarty sposób.

Po pewnym czasie od opublikowania książek w Bibliotece Otwartej Nauki książki staną się widoczne dla wyszukiwarki Google Scholar. Dodatkowo autor, którego publikacja zostaje zdigitalizowana otrzymuje jej wersję cyfrową. Może się nią posługiwać wedle uznania w tym umieścić ją w dowolnie wybranym przez siebie miejscu.

Opublikowanie książki w BON nie wiąże się z żadnymi kosztami po stronie autora. Zarówno w przypadku książek, które wymagają digitalizacji jak i w przypadku tych, które przekazane są do projektu w wersjach elektronicznych wszystkie koszty związane z ich udostępnieniem ponosi Biblioteka Otwartej Nauki.

Użytkownicy będą mogli wykorzystywać publikacje zgodnie z licencją, którą wybiera autor. Projekt promuje licencje Creative Commons, które są narzędziem prawnym stworzonym z myślą o licencjonowaniu materiałów znajdujących się w dystrybucji elektronicznej. Zastępują tradycyjny model „Wszystkie prawa zastrzeżone” zasadą „Pewne prawa zastrzeżone” – przy jednoczesnym poszanowaniu zasad prawa autorskiego. Licencje Creative Commons oferują różnorodny zestaw warunków licencyjnych – swobód i ograniczeń. Więcej informacji o licencjach Creative Commons można znaleźć tu: http://creativecommons.pl/poznaj-licencje-creative-commons/

Autorom polecamy licencje otwarte: CC BY http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/ i CC BY SA http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/ dające najszerszy zakres wykorzystania udostępnionych na nich materiałów.

Oto kilka powodów, dla których warto digitalizować i udostępniać książki w otwarty sposób:

– Digitalizacja daje trudnodostępnym książkom naukowym drugie życie. Udostępnienie ich w sieci sprawia, że zyskują szeroki zasięg, uwarunkowany jedynie dostępem do internetu.

– Cyfrowa forma książki naukowej podnosi jej użyteczność. Ułatwia pracę z tekstem, wykorzystanie zawartych w nim informacji, podanej bibliografii i materiału źródłowego. Daje możliwość szybkiego przeszukiwania i odnajdywania właściwych informacji.

– Widoczność w Google Scholar publikacji umieszczonych w BON, wzbogaca bazę danych do indeksu cytowań danego autora. Indeksy cytowań tworzone na podstawie danych zbieranych w Google Scholar są jednym ze wskaźników oceny wniosków grantowych.

– Autor udostępniając więc książkę staje się bardziej rozpoznawalny, a jego badania zwiększają swoje szanse na pozyskanie dofinansowań.

– Potencjalnie największą widoczność publikacji w sieci wspierają również licencje Creative Commons.

Książki już udostępnione znajdziesz TUTAJ.