MicrosoftTeams-image (6).png  
 
Jeśli wysłałeś swoje CV i zostałeś na nią zaproszony, to znak że pracodawca rozważa współpracę z Tobą na poważnie. Przeczytaj poniższe wskazówki i przygotuj się do rozmowy. Dzięki temu będziesz czuł się pewniej i nie zaskoczą Cię pytania, które zada osoba rekrutująca.  

1. Wiedza o firmie

Przygotowując do rozmowy kwalifikacyjnej zbierz jak najwięcej informacji o pracodawcy. Przejrzyj jego stronę internetową i media społecznościowe. Musisz wiedzieć jakie usługi świadczy lub jakie produkty sprzedaje. Pierwszym pytaniem i jednym z najczęściej zadawanych jest właśnie pytanie o znajomość firmy. Jeśli firma, w której będziesz na rozmowie otrzymała nagrodę czy wyróżnienie, również opowiedz o tym jak dobrze odebrałeś tę widomość. Zastanów się co Ci się podoba w firmie i dlaczego chciałbyś w niej pracować. Twoja wiedza o firmie i zainteresowanie na pewno zostaną zauważone.

2. Wiedza o stanowisku

Wysyłając swoje CV aplikujesz na konkretne stanowisko. W większości przypadków ogłoszenie jest dość szczegółowo opisane co do wymagań stawianych przed przyszłym pracownikiem. Przejrzyj jeszcze raz wymagane obowiązki i zastanów się, które z nich mogą sprawić Ci problem. Sporządź odpowiedź na pytanie dotyczące obowiązków, których nigdy nie wykonywałeś. Sprawdź również, które obowiązki nie będą stanowiły dla Ciebie wyzwania i czy posiadasz doświadczenie, o którym możesz opowiedzieć.

3. Nie kłam w CV!

Bądź pewien, że to co napisałeś w CV jest zgodne w 100%. Nie chodzi o wykształcenie, to na pewno spisałeś ze świadectw, dyplomów i certyfikatów. Chodzi o umiejętności, które mogą zostać bardzo szybko zweryfikowane na rozmowie. Jeśli napisałeś, że posługujesz się Excelem na poziomie zaawansowanym, nie zdziw się jeśli rekrutujący będzie chciał tę wiedzę zweryfikować. Może, np. postawić przed Tobą komputer i poprosić o skonstruowanie formuł, tabel przestawnych lub edytowanie makr. To samo jeśli chodzi o umiejętności językowe – jeśli w CV wpisałeś poziom komunikatywny, nie powinieneś być zaskoczony jeśli w pewnym momencie rozmowy będzie ona przeprowadzona w języku, który wskazałeś w CV. Zastanów się, jak będziesz się czuł nie potrafiąc sprostać zadaniom, które w CV widniały jako posiadane umiejętności.

4. Pytanie – odpowiedź

Przygotuj się do rozmowy tak, żeby nie zaskoczyło Cię pytanie rekrutra. Większość pytań na rozmowach kwalifikacyjnych jest powtarzalna. Prześledź strony internetowe w poszukiwaniu najczęściej zadawanych pytań i napisz na kartce odpowiedzi na nie. Przeczytaj odpowiedzi na głos wielokrotnie, a wtedy nie będziesz musiał zastanawiać się nad każdym z nich już w trakcie rozmowy. W ten sposób poczujesz się pewnie, a prowadzący z Tobą rozmowę na pewno to dostrzegą. Przygotuj również pytania, które chciałbyś zadać.

5. Ile chciałbyś zarabiać?

W ofercie aplikacyjnej często znajdują się widełki kwot, które może zaproponować pracodawca. Oceń swoje doświadczenie, umiejętności i ustal kwotę, z której byłbyś zadowolony gdybyś został zatrudniony. Jeśli w ofercie nie zostało ujęte wynagrodzenie, sprawdź w intrenecie ile średnio na takim stanowisku zarabiają pracownicy.

6. Zrób kopię dokumentów, weź ze sobą CV

Zrób wrażenie na rekruterach przygotowując teczkę z dokumentami o których pisałeś w swoim CV. Nie muszą to być oryginały, jednak kopie które weźmiesz ze sobą muszą być dobrej jakości. Bez plam tuszu czy czarnych pasków przez brudną rolkę w drukarce. Umieść dokumenty w teczce, umieszczając tam również swoje CV. Będziesz czuł się pewniej, gdy w każdym momencie rozmowy będzie mógł przedstawić dokument opowiadając o swoim doświadczeniu. W tym przypadku większą wartość będzie miał dokument z opisem zakresu Twoich obowiązków niż sama umowa o pracę od poprzedniego pracodawcy.

7. Pierwsze wrażenie – klucz do sukcesu

Słyszałeś teorię, że aby wyrobić sobie ogólną opinię o nowo poznanym człowieku wystarczy 12 sekund? Coś w tym musi być. Nie zmarnuj tej chwili i przygotuj się, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Ubierz się elegancko, ale skromnie. Nie zakładaj trampek i t-shirtu. Nie chodzi również o to, żebyś miał na sobie trzyrzędowy garnitur i muszkę – eleganckie buty, spodnie garniturowe i koszula w zupełności wystarczą. Jeśli jesteś kobietą ubierz spódnicę (ewentualne eleganckie spodnie), koszulę oraz marynarkę. Możecie być pewni, że czyste buty, zadbane paznokcie czy delikatny makijaż nie umkną uwadze osoby rekrutującej. Wyłącz lub wycisz telefon! Sprawiaj wrażenie osoby pewnej siebie, ale nie bądź arogancki – okaż zainteresowanie pracą. Wejdź pewnie do pomieszczenia, w którym będzie odbywać się rozmowa i skup się na osobach z którymi będziesz rozmawiał. Nie rozglądaj się i nie patrz w podłogę. Jeśli nie będziesz patrzył w oczy, możesz być odebrany jak ktoś, to ma coś do ukrycia.

8. W trakcie rozmowy – opanowanie

Spróbuj ukryć swoje zdenerwowanie. Usiądź, jeśli zostaniesz o to poproszony. Pochylaj się co jakiś czas w stronę rozmówcy. Będzie to świadczyć o Twoim zainteresowaniu. Uśmiechaj się łagodnie i nie opowiadaj dowcipów w trakcie rozmowy. Jeśli przygotowałeś się dobrze, nie masz się czego obawiać. Odpowiadaj na pytania płynnie i spokojnie. Nie przerywaj osobie, która z Tobą rozmawia i nie unikaj odpowiedzi na zadawane pytania. Nie krytykuj swojego byłego pracodawcy i współpracowników. Rekruter może odnieść wrażanie, że będziesz wypowiadał się o firmie do której aplikujesz w taki sam sposób gdy nie otrzymasz propozycji pracy. Pozwól osobie prowadzącej rozmowę kontrolować jej przebieg. I znowu – mów prawdę. Zadawaj pytania!

9. Pożegnaj się z klasą

Podziękuj za poświęcony czas. Możesz zapytać jak wyglądają dalsze etapy procedury rekrutacyjnej. Jeśli nie uda Ci się otrzymać propozycji pracy, nie załamuj się! Już wiesz czego możesz się spodziewać – co ewentualnie mógłbyś poprawić. Każda rozmowa o pracę to nowe doświadczenie, która przyda Ci się podczas kolejnej rozmowy. Ucz się na własnych błędach i wyciągaj wnioski.