Argentyński kardiochirurg przyczynił się do pierwszej w historii operacji wszczepienia pomostów naczyniowych (tzw. bypassów)
W dniu dzisiejszym upamiętniamy 96 rocznicę urodzin René Gerónimo Favaloro. Argentyński kardiochirurg przyczynił się do pierwszej w historii operacji wszczepienia pomostów naczyniowych (tzw. bypassów), omijających miejsce zwężenia w tętnicy wieńcowej, stosowanej obecnie powszechnie w niektórych przypadkach zawału serca i zaawansowanej chorobie wieńcowej. Zabieg polegał na wszczepieniu pomostu, dzięki któremu możliwe było ominięcie zatkanego miejsca. Pomosty mogą być prawdziwym naczyniem krwionośnym pobranym z żyły lub tętnicy pacjenta albo syntetyczną rurką.
Kim był argentyński lekarz?
René Favaloro urodził się 12 lipca 1923 roku pochodzi z miasta La Plata, gdzie studiował medycynę i podjął pracę lekarza w prowincji, gdzie opiekował się miejscowymi pacjentami rzez 12 lat. Zainstalował pierwszy mobilny bank krwi
i wyposażenie sal operacyjnych, w której szkolił pielęgniarki.
W 1962 przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, tam wykonywał zabiegi chirurgii klatki piersiowej a w maju 1967 przeprowadził operację 51-letniej kobiety z niedrożną tętnicą wieńcową. Wszczepienie by-passa pochodzącego
z żyły pacjentki zakończyło się sukcesem, a operacja stała się przełomem na skalę światową. W 1970 Favaloro wrócił do Argentyny, gdzie założył fundację zajmującą się szkoleniami lekarzy, opieką medyczną i prowadzeniem badań.
30 lat temu za sprawą kryzysu ekonomicznego, fundacja popadła jednak w długi sięgające 19 milionów dolarów. 9 czerwca 2000 roku René Favaloro popełnił samobójstwo, oddając strzał we własną pierś.
Źródło: wp.pl