Chcesz zostać ratownikiem medycznym? Sprawdź jakie studia oraz uprawienia są do tego potrzebne i gdzie najlepiej studiować ten kierunek.
Jak można zostać ratownikiem medycznym?
Przede wszystkim musisz być pewny swojego wyboru. Ratownik medyczny to trudny zawód wymagający odpowiednich predyspozycji fizycznych jak: siła, kondycja i sprawność fizyczna na wysokim poziomie. Poza tym powinien doskonale radzić sobie ze stresem. Wysoka odporność psychiczna i umiejętność działania pod presją czasu to dodatkowe bardzo istotne cechy, które musisz posiadać, jako ratownik medyczny.
Predyspozycje do zostania ratownikiem medycznym to jedno. Drugi ważny warunek to ukończenie studiów na kierunku ratownictwo medyczne. Są one konieczne, aby kandydat na ratownika medycznego mógł uzyskać niezbędne uprawnienia do wykonywania tego zawodu oraz opanować podstawowe czynności ratunkowe.
Można je podjąć na uczelni medycznej, zaczynając od studiów I stopnia, czyli licencjackich. Zobacz, jakie są zalety tych studiów i perspektywy dalszej edukacji po nich- studia magisterskie.
Czy warto robić licencjat na kierunku ratownictwo medyczne?
Jeszcze do niedawna, aby zostać ratownikiem medycznym, wystarczył dyplom ukończenia kursów zawodowych. Dzisiaj wykształcenie kierunkowe to podstawa do tego, by nim zostać. Studia licencjackie na kierunku ratownictwo medyczne są więc obowiązkowe dla każdego, kto marzy o tym zawodzie. Ale to nie jedyny powód, by wybrać studia licencjackie w tym kierunku.
Ukończenie studiów I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne daje Ci dostęp do:
- niezwykle szerokiej wiedzy z zakresu nauk społecznych;
- wiedzy specjalistycznej z zakresu nauk medycznych;
- wiedzy teoretycznej i praktycznej w dziedzinie wykonywania medycznych czynności ratunkowych w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia dzieci oraz dorosłych.
Uzyskanie tytułu licencjata uprawnia absolwenta do podjęcia pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Pozwala mu też poszukiwać zatrudnienia na szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz w zespołach ratownictwa medycznego, specjalistycznych służbach ratowniczych oraz w charakterze instruktora kwalifikowanej pierwszej pomocy w szkołach, jednostkach straży pożarnej, służbach ratowniczych i przy zabezpieczaniu imprez masowych.
Co daje ratownikowi medycznemu magisterka kierunkowa?
Zawód ratownika medycznego wymaga ciągłego doskonalenia posiadanych umiejętności oraz nabywania nowych kwalifikacji. Taką możliwość zapewniają mu studia II stopnia kierunek: zdrowie publiczne o specjalizacji: ratownik medyczny.
Decydując się na nie ratownik medyczny, może przede wszystkim w realny sposób wpłynąć na swoje zarobki. Są one bowiem powiązane z rodzajem i stopniem wykształcenia. Ponadto dzięki tytułowi magistra absolwent może również rozszerzyć znacznie zakres posiadanych już uprawnień do udzielania pomocy czy innych działań w zakresie ochrony zdrowia.
Jakie wymagania na studia ratownictwo medyczne?
Aby wziąć udział w rekrutacji na studia ratownictwo medyczne, należy przede wszystkim mieć zdaną maturę. W przypadku, gdy absolwent decyduje się kontynuować naukę na studiach magisterskich, wówczas musi posiadać dyplom ukończenia studiów I stopnia. Powinien też udokumentować otrzymanie pozytywnego wyniku Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego (PERM).
Czy studia na kierunku ratownictwo medyczne są trudne?
Studia na kierunku ratownictwo medyczne nie należą do najłatwiejszych, ale z pewnością są niezwykle ciekawe i rozwijające. W ich trakcie absolwent nie tylko uczy się, na czym polega praca ratownika medycznego. Zapoznaje się on również z takimi ciekawymi dziedzinami jak: anatomia, fizjologia, medycyna katastrof, chirurgia urazowa czy medycyna sądowa.
Ponadto studia te oferują zazwyczaj bardzo ciekawy program zajęć praktycznych. Stanowi to ich dodatkowy atut.
Jakie przedmioty są potrzebne na ratownictwie medycznym?
Aby kandydat na studia ratownictwo medyczne mógł przejść pomyślnie proces rekrutacji na ten kierunek, musi posiadać egzamin maturalny pisemny z: biologii, chemii, fizyki, matematyki. Często wymaganym przedmiotem jest również wiedza o społeczeństwie.
Warto podkreślić, że kryteria te są ściśle uzależnione od danego uniwersytetu, na którym chcemy studiować ratownictwo medyczne.
Czy warto iść na ratownictwo medyczne?
Mimo iż studia te są wymagające i mogą pochłonąć sporo Twojego czasu, to warto się na nie zdecydować z kilku względów. Poznaj najważniejsze z nich.
Nabywasz cennych umiejętności, które mogą okazać się pomocne w życiu poza uczelnią.
Mowa tu, chociażby o działaniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Poznajesz tajniki budowy i funkcjonowania ciała ludzkiego.
Tego dowiadujesz się, chociażby z zajęć z anatomii czy fizjologii.
Zdobywasz wiedzę na temat tego, jak prawidłowo postępować w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.
Ratownictwo medyczne studia uczą Cię również tego, jak nieść pomoc osobom znajdującym się w stanie zagrożenia życia i zdrowia.
Absolwenci tego kierunku mogą też z łatwością znaleźć zatrudnienie.
Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ratowników medycznych jest spore. Zwłaszcza jeśli chodzi o pracowników pogotowia ratunkowego. Absolwent kierunku ratownictwo medyczne studia II stopnia może dodatkowo szukać zatrudnienia na stanowiskach menadżerskich czy kierowniczych, a także w powiatowych i wojewódzkich zespołach ratowniczych.
Podejmując się kształcenia na studiach II stopnia i uzyskując tytuł magistra, absolwenci nabywają też dodatkowych kwalifikacji, dzięki którym będą mogli w przyszłości szkolić innych członków załogi.
Podejmując się kształcenia na kierunku ratownictwo medyczne na studiach I stopnia, absolwent nauczy się jak samodzielnie przeprowadzić udaną akcję ratunkową.
Ile zarabia ratownik medyczny po studiach?
Wysokość zarobków na stanowisku ratownika medycznego zależy w ogromnej mierze od posiadanych kwalifikacji, a także stopnia wykształcenia. Ratownik medyczny po studiach magisterskich może zarabiać między 4700zł/brutto a 5900zł/brutto. Ratownicy z tytułem licencjata mogą zarabiać ok. 3900zł/brutto.
Co się robi na studiach ratownictwo medyczne?
W trakcie nauki studenci zdobywają podstawową wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Nabywają oni też odpowiednich umiejętności, które w przyszłości umożliwią im samodzielne wykonywanie medycznych czynności ratunkowych.
Studenci uczą się również, jak udzielać pomocy medycznej na oddziałach szpitalnych. Przygotowują ich do tego zajęcia praktyczne na studiach II stopnia.
Słuchacze zdobywają też umiejętności praktyczne, które będą mogli wykorzystać w sytuacjach nagłego zagrożenia życia, a także przy przeprowadzaniu akcji ratunkowych w zdarzeniach masowych i katastrofach.
Co można robić po ratownictwie medycznym?
Absolwenci tego kierunku studiów mają dużo możliwości, jeśli chodzi o zatrudnienie w jednostkach systemu ratownictwa medycznego. Miejsca pracy czekają na nich m.in. w:
- oddziałach pogotowia ratunkowego;
- Centrum Powiadamiania Ratunkowego;
- specjalistycznych służbach ratunkowych jak WOPR, GOPR, TOPR – po studiach II stopnia
- Centrum Zarządzania Kryzysowego;
- ośrodkach szkolnych – po studiach II stopnia;
- jednostkach straży pożarniczej.
Co jest najtrudniejsze w pracy ratownika medycznego?
Decydując się na wykonywanie tego zawodu, należy pamiętać, że mimo podjętych wysiłków nie każde życie da się uratować. Najtrudniejszym elementem w tej pracy jest więc umiejętność oswojenia się ze śmiercią. Studia uczą, jak sobie radzić w takich sytuacjach, lecz wiele zależy od osobistej wrażliwości kandydata na to stanowisko pracy.
Co robi ratownik medyczny w policji?
Ratownicy medyczni często znajdują zatrudnienie w jednostkach policji. Są wtedy odpowiedzialni za stan zdrowia funkcjonariuszy. Biorą czynny udział w licznych interwencjach, wówczas niosą pomoc rannym i poszkodowanym policjantom. Są do nich też kierowane osoby z rozmaitymi dolegliwościami.
Czy kierowca karetki musi być ratownikiem medycznym?
Ratownik medyczny może również pracować, jako kierowca ambulansu. Co więcej, zapotrzebowanie na tego typu pracowników, jest spore w obecnych czasach. Tacy pracownicy stanowią uzupełnienie zespołów ratownictwa medycznego pracujących w terenie. Ich umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy czy ratowania życia i zdrowia ludzkiego są niezwykle przydatne, zwłaszcza gdy do akcji ratunkowej wyrusza dwuosobowy zespół.
Zostań ratownikiem medycznym. Wybierz Powiślańską Szkołę Wyższą
Jeśli największą wartością jest dla Ciebie ochrona ludzkiego życia i chcesz nieść innym pomoc w zakresie ratownictwa medycznego, zapisz się koniecznie na ten kierunek studiów. Najlepiej wybierając na miejsce kształcenia PSW. Lista powodów, dla których to naprawdę dobra decyzja jest długa. My skupimy się na kilku najistotniejszych:
1) Będziesz pobierać naukę pod okiem wyspecjalizowanej kadry pedagogicznej – dzięki temu masz dostęp do bardzo szerokiej i najbardziej aktualnej wiedzy w tym zakresie.
2) Program studiów przewiduje szereg ciekawych zajęć dodatkowych jak: seminaria, kongresy i wiele innych.
3) Praktyki, jakie Ci zapewnimy, będą się odbywały w starannie wybranych jednostkach opieki zdrowotnej.
4) Zdobędziesz wiedzę w zakresie ratownictwa medycznego.
5) Nauczysz się oceny stanu zdrowia osób poszkodowanych w wypadkach.
6) Zyskasz doskonałe przygotowanie do wykonywania pracy jako wykwalifikowany ratownik medyczny.
7) Będziesz miał dostęp do nowoczesnego sprzętu medycznego, a także nowoczesnych sal wykładowych i laboratoryjnych.
Jeżeli czujesz się zachęcony to zapraszamy Cię do bliższego zapoznania się z bogatą ofertą tego kierunku na naszej uczelni: https://powislanska.edu.pl/oferta/studia-licencjackie/ratownictwo-medyczne/, jak i wzięcia udziału w rekrutacji.
Powodzenia!