Coś się znów dzieje w PSW! Jesteśmy w posiadaniu wielu, wielu kilogramów słodyczy i czekolady w różnych wzorach i smakach! I nie zawahamy się użyć tych rarytasów … gdzie i kiedy .. hmmm … jeszcze przez chwilę niech to będzie nasza słodka tajemnica

 
A wiecie, jak przysmaki łączą ludzi na całym świecie? Mieszkańcy każdego kraju i kontynentu znajdą chwilę na odrobinę słodkiego zapomnienia, najlepiej w dobrym towarzystwie. Od czekoladowych ciastek aż po owoce durian … bo to przyjemność zakodowana w naszym mózgu.
 
Już starożytni Egipcjanie uwielbiali od czasu do czasu przekąsić coś na deser. Obtaczali owoce w miodzie i spożywali je za każdym razem, kiedy humor im nie dopisywał. Faraon Tutenchamon tak bardzo kochał miód, że kilka jego bukłaków znaleziono w grobowcu władcy. Przez stulecia desery na całym świecie wzbogaciły się także o czekoladę, migdały, kremy i galaretki. Skąd to nasze uwielbienie do słodkich przysmaków, niezależnie od miejsca na świecie i kultury?
– […] słodki smak jest pierwszym, który znamy i którego łakniemy już od momentu narodzin (laktoza w mleku matki). Ponadto w trakcie ewolucji wykształcił się u nas mechanizm pozytywnego postrzegania smaku słodkiego. Nasi praprzodkowie utożsamiali go z bezpieczeństwem, ponieważ kojarzył się im z dodawaniem energii i brakiem szkodliwości… czytamy na stronie firmy Wawel.
Pierwsze wyroby czekoladowe powstały w połowie XVII wieku. Były to batony ze zmielonego i sprasowanego ziarna z dodatkiem orzechów, suszonych owoców i kwiatów, lody albo czekoladowe pastylki. Pralinki stworzył w 1679 r. francuski kucharz Clément Lassagne na dworze Ludwika XIV na cześć hrabiego Césara de Choiseul du Plessis-Praslin.
 
Naukowcy dowodzą, że nawet myślenie o słodyczach poprawia nam nastrój. Dlatego warto chwilę poczekać na … niespodziankę od PSW!