Szanowni Państwo

dzielimy się informacją z Urzędu Marszałkowskiego województwa pomorskiego – wartą przeczytania!!!

Samorząd Województwa Pomorskiego jest jednym z partnerów tegorocznej edycji kampanii Woman Update, która ma na celu umożliwienie kobietom przekwalifikowanie się i zdobycie nowych kompetencji cyfrowych. W ramach kampanii przeprowadzono m.in. badanie ponad 1000 Polek (w tym 100 mieszkanek województwa pomorskiego), a jego wyniki opisano w raporcie pt. „Tytanki pracy. Kobiety na rynku pracy w dobie cyfrowej transformacji”, z którego dowiedzą się Państwo:

✔️ na ile Polki zdają sobie sprawę z zachodzących zmian związanych z cyfrową rewolucją,

✔️ czy są gotowe zdobywać nowe kompetencje, dzięki którym będą mieć szansę na poprawę swojej konkurencyjność na rynku pracy,

✔️ w jaki sposób pandemia i związana z nią intensyfikacja rozwoju branży cyfrowej wpłynęły na kobiety,

✔️ co pozwoliło im przetrwać ten wyjątkowo trudny czas oraz podołać nowym wyzwaniom i obowiązkom, które przyniósł ostatni rok,

✔️ co możemy zrobić, żeby poprawić ich trudną sytuację.

Wpływ pandemii na sytuację zawodową Polek jest ogromny. Aż 3 mln z nich pracuje w sektorach silnie narażonych na negatywny wpływ wprowadzanych obostrzeń pandemicznych. To także przede wszystkim na barki kobiet spadła większa liczba obowiązków opiekuńczych i wychowawczych spowodowana zamknięciem szkół, przedszkoli i ośrodków opiekuńczych. Aż 60% pracujących matek doświadczyło trudności w pogodzeniu obowiązków zawodowych i rodzicielskich. Dodatkowo, mimo że postępująca automatyzacja i robotyzacja procesów w miejscach pracy jest nieuchronna, to aż 61% kobiet nie obawia się o swoje stanowisko i bezpieczeństwo zatrudnienia w jej świetle, a 55% sądzi, że zmiany technologiczne nie zagrażają ich branży.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z informacją prasową dotyczącą raportu, jak również z pełną wersją raportu dostępną pod tym linkiem.

> Informacja prasowa nt. raportu. Tytanki Pracy