Obecnie wszyscy za sprawą koronowirusa znaleźliśmy się w niełatwej, niecodziennej dla nas sytuacji.

Szanowni Państwo,
Drodzy Studenci i Pracownicy Powiślańskiej Szkoły Wyższej,

Obecnie wszyscy za sprawą koronowirusa znaleźliśmy się w niełatwej, niecodziennej dla nas sytuacji. Z jednej strony staramy się działać racjonalnie i tak też podchodzić do sprawy. Z drugiej zaś u części z nas może pojawić się w mniejszym lub większym stopniu lęk.
Koronawirus jest zagrożeniem realnym, choć wciąż niewiele o nim wiemy… Czujemy się niepewni wobec sytuacji, w której się znaleźliśmy. Nie mamy kontroli nad tym, co się dzieje wokół nas. Trudno nam przywrócić kontrolę nad sytuacją, gdy jesteśmy zamknięci w domu, i/lub pracujemy w sytuacji potencjalnego ciągłego zarażenia, w domu zostawiwszy rodziny. Zdarzenie jest niecodzienne, wzbudza różne stany i emocje. Tracimy poczucie bezpieczeństwa. Odczuwamy lęk, napięcie i niepokój.

Pamiętajmy jednak, że lęk jest ważną i potrzebną emocją, która może nas wspierać, pomagać się koncentrować, motywować do działania. Nie możemy dopuścić, by lęk osiągnął poziom destrukcyjny dla naszego funkcjonowania, by przerodził się w panikę. Wówczas tracimy zdolności do radzenia sobie w trudnej sytuacji.

PAMIĘTAJMY JEDNAKŻE!
? Stan zagrożenia epidemiologicznego dotyczy nas wszystkich. W takiej samej sytuacji jest nasz KOLEGA / KOLEŻANKA Z ROKU, znajomy z pracy, sąsiad, mieszkańcy naszego i innych państw.
? Jesteśmy odpowiedzialni. Stosując się do zaleceń WHO i Głównego Inspektora Sanitarnego działamy na rzecz nas wszystkich, w imię solidarności i współodczuwania.

Przede wszystkim musimy wszyscy zrozumieć, że:
MAMY PRAWO ODCZUWAĆ LĘK
MAMY PRAWO ODCZUWAĆ PANIKĘ
MAMY PRAWO SIĘ BAĆ
…to naturalna reakcja na sytuację.

NIE JESTEŚMY W TYM SAMI!

Musimy tylko przejąć kontrolę nad tym stanem. Jak?

Zastanów się co byś polecił/a swojej znajomej, gdyby borykał/a się z taką sytuacją? Co byś jej/jemu doradził/a? Jakie działania byś jej/jemu zaproponował/a:
? nauka, napisanie zaległych i przyszłościowych prac zaliczeniowych;
? przygotowanie nowych, fajnych, interaktywnych wykładów,
? szkolenia on line, czysto hobbystyczne też – na które nikt nigdy nie ma czasu
? oglądanie filmów;
? od dawna przekładane porządki w szafie,
? czytanie zaległych książek, (polecamy apkę: goodreads, w tym book challenge 2020; empik ma również super ofertę darmowych książek),
? spędzenie czasu z rodziną, dziećmi … wspólne granie, śpiewanie …
? może skupienie się na swojej zaniedbanej pasji.

Jednym słowem, zróbmy sobie plan działania, na który do tej pory nie było czasu i przestrzeni.

Jeśli bardzo się boisz się zagrożenia koronawirusem, dodatkowo realizując pracę zawodową w mniej lub bardziej niebezpiecznych warunkach, bezwzględnie stosuj się do wskazówek WHO (wymagaj tego od pracodawcy i współpracowników):
? myj często ręce, dezynfekuj je płynem dezynfekującym lub spirytusem,
? unikaj kontaktów, podawania dłoni,
? zachowaj dystans,
? stosuj maseczki na nos i usta,
? jeśli możesz realizuj „home office work”,
? wychodź z domu tylko jeśli musisz – do pracy / po zakupy / z psem – ogranicz wychodzenie w celach towarzyskich / rekreacyjnych – na to wszystko będzie jeszcze czas potem, nic nam nie ucieknie, tylko odsunie się trochę w czasie,
? przestrzegaj zasad izolacji i kwarantanny,
unikaj myślenia: „A co jeśli…?”, bo nie ma na to odpowiedzi, a przynosi tylko rozchwianie emocjonalne – dla Ciebie i Twoich bliskich (pamiętaj nie jesteś sam – Twoje emocje udzielają się też innym!!)
? Spójrz realnie na prawdopodobieństwo, że zarazisz się wirusem. Nie przeszacowuj zagrożenia. Ograniczając do minimum wychodzenie z domu i stosując wszelkie środki bezpieczeństwa, robisz wszystko, by zapobiegać zarażeniu.
? Słuchaj wyłącznie rzetelnych i wiarygodnych nośników informacji oraz prezentowanych tam wypowiedzi specjalistów.
? Zaakceptuj fakt, że nie wszystko przewidzisz i nie nad wszystkim będziesz miał/a kontrolę. Twoja niepewność daje różne rozwiązania. Mogą być pozytywne i negatywne. Możemy minimalizować ryzyko poprzez stosowanie się do zaleceń WHO.
? Utrzymuj kontakt telefoniczny z rodziną i znajomymi. Wspólnie rozmawiajcie o swoich emocjach, nazywajcie je, wówczas stracą one swoją moc.
? Nie ignoruj lęku innych. Bądź empatyczny/a i życzliwy/a.
? Jeśli znasz „MEDYKÓW” zadzwoń do nich kontrolnie lub napisz wiadomość niech poczują nasze zdalne duchowe wsparcie – to szczególnie ważne i „ludzkie” w normalnym czasie, zaś teraz po prostu niezbędne.

Długotrwały stres może skutkować objawami chorobowymi. Uniknij tego i zadbaj o siebie stosując wszystkie możliwe środki, tak aby Tobie było dobrze w tym czasie.

Wszystkim członkom naszej społeczności STUDENTOM i PRACOWNIKOM życzymy ZDROWIA, ale też wytrwałości i spokoju. Proszę wierzyć, że nie ustajemy w staraniach, abyśmy jako cała społeczność po wszystkim na Uczelni wypili „NA ZDROWIE” i wrócili do normalności. My walczymy dla NAS na Uczelni, ale WSZYSCY musimy walczyć dla nas wszystkich – każdy na swój sposób. Zdjęcie – trochę żartu i otuchy na ten czas!!

Natalia Parus, Kanclerz PSW
Beata Pawłowska, Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich
Katarzyna Strzała-Osuch, Prorektor ds. rozwoju i współpracy

#mojapsw #społecznośćakademickapsw #studencipsw #pracownicypsw #studiujwKwidzynie #jeszczebędzienormalnie #spokój #bezpieczeństwo