20.05.2019 r. rozpoczął się tydzień międzynarodowy, na którym gościmy wykładowców i pracowników z osiemnastu uniwersytetów współpracujących z PSW w ramach programu Erasmus+. Napięty harmonogram spotkań i szkoleń daje możliwość wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk. W pierwszym dniu po zapoznaniu się wszystkich uczestników mieliśmy okazję wysłuchać przemowy otwierającej, którą wygłosiła Pani Prorektor ds. rozwoju i Współpracy dr Katarzyna Strzała – Osuch, która pełni również funkcję Koordynatora programu Erasmus+ na naszej uczelni. Zagraniczni goście docenili również prezencję Welcome to Poland, z której mogli dowiedzieć się trochę więcej o naszej ojczyźnie. Sama uczelnia również została zaprezentowana przez Panią Kierownik Działu Promocji i Rekrutacji mgr Martę Czermińską.
Po południu odbyło się spotkanie w Rodzinne Ogrodach Działkowych im. gen. Wł. Sikorskiego w Kwidzynie, gdzie nasi goście mogli spróbować ulepić pierogi. Jesteśmy mile zaskoczenia, ponieważ udało im się to bardzo dobrze. Uczestnicy International Week mogli spróbować pysznych wyrobów Pań z ROD, które przygotowały pierogi ruskie, z kapustą i grzybami oraz warzywne leczo. Spotkanie sprzyjało integracji uczestników z pracownikami i wykładowcami PSW.
Drugi dzień International Week upłynął pod znakiem szkoleń i dyskusji, które dotyczyły programu Erasmus+. Uczestnicy dzielili się doświadczeniami swoich uczelni, a także poruszono kwestie nowych projektów m.in. z zakresu sportu. Przygotowaliśmy także quiz o Polsce, który po zaciętej walce wygrali goście z Kosowa, Algierii oraz Bośni i Hercegowiny.
Po rozmowach przyszedł czas na aktywności kulturalne, w ramach których nasi goście zwiedzili zamek w Kwidzynie. Przewodnik z Kwidzyńskiego Centrum Kultury Pan Adam Nosko w bardzo ciekawy sposób przybliżył naszym gościom historię zamku oraz naszego miasta.
Wieczorem kibicowaliśmy także kwidzyńskiej drużynie w piłkę ręczną MMTS Kwidzyn. Drużyna z Kwidzyna grała pierwszy mecz o 3 miejsce w PGNiG Superlidze. Było fantastycznie! Gorąca atmosfera powodowała, że mieliśmy świetne humory również dlatego, że nasza drużyna wygrała.
W środę uczestnicy International Week odwiedzili także zamek w Malborku.
Po południu przyszedł czas na warsztaty, które przeprowadzili dr Ewa Raniszewska, mgr Piotr Janiewicz oraz mgr Natalia Weliszczyńska. Na warsztatach odbyły się zadania integracyjne, mówiono o wspólnych wartościach w badaniach naukowych na całym świecie (według zainteresowań, zawodów, typów uniwersytetów i wydziałów) oraz przeprowadzono dyskusję dotyczącą zalet i wad wspólnych badań.
23.05.2019 r. odbyły się II Międzynarodowe Targi Szkolnictwa Wyższego. W KPPT Kwidzyn gościliśmy uczniów ze szkół średnich oraz uniwersytety z 18 krajów. Gościem specjalnym była Pani Beata Ansion – doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. Poprowadziła wykład na temat wyboru ścieżki zawodowej. Następnie przedstawiciele wszystkich uniwersytetów, w tym naszej uczelni opowiedzieli na swój temat. Swoją obecnością zaszczycili nas także Szpital Specjalistyczny w Prabutach oraz Firma Helios Klinikum z Berlina. Młodzież mogła zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni oraz porozmawiać z wykładowcami i pracownikami zagranicznych uniwersytetów.
Po targach nadszedł czas na warsztaty na temat budowania zespołu. Omawiane były także procesy motywacji, efektywność zarządzania czasem oraz konflikty w organizacjach, których metody rozwiązywania poznali uczestnicy.
Na koniec dnia mogliśmy posłuchać muzyki folkowej wykonanej przez Marezianki i Powiślanki. Koncerty odbyły się na dziedzińcu zamkowym. Zespoły wykonywały piosenki oraz przyśpiewki ludowe. Uczestnicy byli zachwyceni Paniami, które były przemiłe i konwersowały z nimi nie znając języka. Bardzo dziękujemy zespołom za tak miły wieczór!
W ramach Powiślańskich Dni „Przyszłość w Nauce” odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Studencka oraz VII Międzynarodowa Konferencja „Oblicza Dobrobytu”. Rozpoczęliśmy również dwudniowe święto studentów, czyli Juwenalia.
W piątek, tj. 25 maja 2019 r. w Konferencji Studenckiej uczestniczyli studenci z uczelni z całej Polski. Tematyka konferencji obejmowała prezentację poglądów na temat szans i zagrożeń związanych ze wzrostem zamożności społeczeństwa, szerzeniem się chorób cywilizacyjnych, a w szczególności chorób układu krążenia, chorób psychicznych i wypadków komunikacyjnych.
Nasi zagraniczni goście przeprowadzili wykłady dla studentów PSW. Była to niepowtarzalna okazja aby zapoznać się z ich wiedzą, ale także kulturą i językiem.
Wykładami zaszczycili nas profesorowie oraz kadra akademicka z Algierii, Armenii, Albanii, Serbii, Libanu, Jordanii, Turcji, Ukrainy, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Uzbekistanu, Indii, Niemiec, Mołdawii oraz Kosowa.
Sobotnie wydarzenia rozpoczęły się przekazaniem władzy studentom. Studenci PSW otrzymali klucz do bram miasta Kwidzyna obiecując, że zwrócą władzom miasto w nienaruszonym stanie.
Następnie rozpoczęła się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Oblicza dobrobytu”, w tym dwie sesje naukowe pod przewodnictwem prof. dr hab. Krystyny Strzały oraz dr Beaty Pawłowskiej.
Po całym dniu pełnym wrażeń uczestnicy International Week, pracownicy PSW oraz studenci spotkali się na pożegnalnym ognisku w Ogrodzie Dendrologicznym przy ul. Miłosnej.
Fotorelacja (Photorelation):