Dziś obchodzony jest XVII Dzień Ochrony Danych Osobowych, nazywane też Dniem Prywatności, a w Europie znane jako Data Protection Day.

Ustanowienie Dnia Ochrony Danych Osobowych powstało z inicjatywy Komitetu Ministrów Rady Europy i przypada w rocznicę sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy z dnia 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. 41 lat temu pochylono się nad kwestią ochrony danych osobowych, a przytoczona konwencja jest najstarszym aktem prawnym o zasięgu międzynarodowym, który reguluje kwestie prywatności naszych danych.

Jednak jak świętować tak odmienny dzień?

Dzień ten jest dobrą okazją do refleksji nad tym, aby zastanowić się gdzie, komu i ile danych
o nas samych przekazujemy w przestrzeń publiczną. Czy faktyczne zachodzi potrzeba tak dużego przekazu naszej prywatności przez nas samych? Czy zawsze sprawdzamy wiarygodność  systemów i mamy do nich zaufanie w momencie udostępniania naszych danych, szczególnie tych, które są wystarczające do określenia danej osoby?

Obecnie żyjemy w czasach „globalnego zamieszania” oraz rozbudowanej technologii informacyjnej, gdzie bywamy przytłoczeni ogromem docierających do nas informacji i często zapominamy o tym, jak ważna jest ochrona danych osobowych.

Ważne jest aby każdy z nas pochylił się i uświadomił sobie,  jakie działania generują
w cyberprzestrzeni szereg informacji o nas samych – o naszych zachowaniach, zainteresowaniach, zdrowiu, a także o bliskich nam osobach

Znajomość przepisów jest bardzo istotna, ponieważ mając świadomość, kiedy i dlaczego udostępniamy swoje dane, będziemy mogli mieć wpływ na to, co się z nimi dzieje i w jaki sposób są wykorzystywane. Ponadto warto wiedzieć co należy do naszych obowiązków, a także jakie działania należy wdrażać w przypadku naruszenia ochrony danych osobowych.

Dzisiejszy dzień to także przypomnienie, że dane mają wielką wartość, dlatego powinniśmy
je właśnie szczególnie chronić.

Istotne informacje w zakresie ochrony danych osobowych w Powiślańskiej Szkole Wyższej znajdziecie tutaj:

Polecamy uwadze także notkę informacyjną przygotowaną przez Inspektora Ochrony Danych Powiślańskiej Szkoły Wyższej, dostępną pod niniejszym linkiem: