MicrosoftTeams-image (7).png     Wydaje się, że w dobie internetu oferty pracy mamy na wyciągnięcie ręki. To prawda, jednak jest jeszcze parę źródeł pozyskiwania ofert pracy na które warto zwrócić uwagę.

1. Portale internetowe

Mnóstwo firm udostępnia swoje ogłoszenia na popularnych portalach i wyszukiwarkach ofert pracy. Warto założyć profil na kilku z nich i uzupełnić dane przepisując swoje dane z CV. Niektóre z nich dają również możliwość generowania CV i zapisania ich w formacje pdf. Możesz również potwierdzić zgodę na otrzymywanie ofert pracy zgodnymi z Twoim doświadczeniem na swój adres mailowy lub jako powiadomienie w aplikacji. Firmy, które oferują pracę ogłaszając się w ten sposób oczekują od nas, że będziemy aplikować o posadę wysyłając swoje CV poprzez portal, w którym zawarto ofertę pracy. Powodem jest utrzymanie w ryzach dokumentów rekrutacyjnych, które mogą zostać wysłane do osób nieuprawnionych, które nie mają upoważnień do wglądu w nasze dane osobowe.


2. Strony internetowe pracodawców

Jeśli zależy Ci, aby pracować u konkretnego pracodawcy, odwiedź jego stronę internetową. Mnóstwo pracodawców zamieszcza oferty na swoich stronach internetowych. Jeśli jesteś na ostatnim etapie studiowania pielęgniarstwa lub ratownictwa medycznego i wkrótce otrzymasz dyplom, na stronach szpitali pojawia się mnóstwo ofert, które mogą Cię zainteresować.


3. Urząd Pracy

Szukanie pracy przez urząd pracy ma sens jeśli posiadasz uprawnienia zawodowe, takie jak np. uprawnienia na wózki widłowe czy uprawnienia energetyczne. Pracodawcy szukają w ten sposób lokalnie również pielęgniarek czy opiekunów medycznych. W ofertach pracy są również informację o potrzebie zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością. Urząd pracy nierzadko oferuje również różnego rodzaju płatne staże, co szczególnie pomocne dla osób rozpoczynających swoją drogę zawodową.


4. Znajomi

Zapytaj znajomych, którzy pracują w branży która Cię interesuje czy nie wiedzą o ofertach pracy na intersującym Cię stanowisku. Znajomi mogą również wyrazić swoją opinię na temat pracodawcy i polecić Ci pracę lub ją odradzić. Nie chodzi również o to, by znajomy miał „załatwić” Ci pracę, ale gdyby poinformował Cię o trwającej rekrutacji to już jeden krok bliżej do zatrudnienia.


5. Własna inicjatywa

Jeśli chciałbyś aplikować do konkretnej firmy, ale ta akurat nie prowadzi rekrutacji nie wahaj się wysłać swojej aplikacji na adres mailowy pracodawcy. Pamiętaj, żeby w CV zawrzeć klauzulę, która mówić będzie o twojej zgodzie na przetwarzanie Twoich danych osobowych na poczet przyszłych rekrutacji. Jeśli nie uzyskasz żadnej odpowiedzi na Twoją wiadomość, udaj się do siedziby firmy i osobiście złóż swoje CV. W ten sposób jest duża szansa, że zostaniesz zapamiętany.


6. Daj się poznać

Na portalach z ofertami pracy możesz użyć funkcji, która udostępni Twoje CV rekruterom. Ustaw status na aktualnie poszukujący pracy, tak aby mogli Cię znaleźć i skontaktować się z Tobą. Dobrą praktyką w ostatnich latach jest założenie konta na LinkedIn, gdzie możesz wpisać swoje doświadczenie i ustawić profil na poszukujący pracy. Mnóstwo osób zajmujących się rekrutacją w swoich firmach posiada konta na LinkedIn i korzystają z niego codziennie aby wyszukiwać potencjalnych pracowników.


7. Targi pracy

W Twoim mieście organizowane są Targi Pracy? Często połączone są z targami nauki. Możesz tam znaleźć wielu wystawców, pracodawców oraz przejrzeć aktualne oferty szkół. Coraz częściej również takie targi organizowane są online ze względu na zagrożenie epidemiczne. Na targach możesz porozmawiać z przedstawicielami firm, którzy powiedzą Ci na jakie stanowiska aktualnie szukają pracowników, jakie dokumenty i do którego działu je złożyć. Swobodna rozmowa może dać Ci informację o pracodawcy i kultury pracy w danej firmie.