Chcesz pomagać ludziom, jesteś empatyczny i wrażliwy, a jednocześnie wykazujesz się dużą odpornością psychiczną i wytrzymałością fizyczną? Marzysz o pracy w zawodzie związanym z medycyną? Pomyśl o studiach ratownictwo medyczne. Sprawdź, jakie przedmioty musisz mieć zdane na maturze, by móc podjąć naukę.
Co zrobić, aby zostać ratownikiem medycznym? Przede wszystkim musisz zdecydować się na podjęcie studiów z ratownictwa medycznego. Aby rozpocząć naukę na tym kierunku, musisz mieć zdaną maturę z kilku konkretnych przedmiotów. Jakich? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Wymienimy w nim również pozostałe wymagania, jakie musisz spełniać jako przyszły student ratownictwa medycznego. Podpowiemy Ci także, gdzie możesz znaleźć zatrudnienie po ratownictwie medycznym.
Jakie przedmioty na maturze zdawać, by dostać się na studia z ratownictwa medycznego?
Ratownik medyczny to zawód, który zapewni Ci stabilne zatrudnienie, pozwoli godnie zarabiać, a przy tym sprawi, że będziesz mógł nieść pomoc najbardziej potrzebującym. Jednak zanim to się stanie, potrzebny będzie Ci tytuł licencjata. Żeby go zdobyć, musisz mieć ukończone studia I stopnia z tytułem licencjata.
Naukę możesz podjąć na kilkudziesięciu uczelniach państwowych i w 18 szkołach wyższych prywatnych, w tym w Powiślańskiej Szkole Wyższej, która zalicza się do grona najlepszych tego typu placówek w regionie. Żeby zostać studentem kierunku ratownictwa medycznego, musisz mieć zdaną maturę z określonych przedmiotów. Na liście najczęściej punktowanych przedmiotów maturalnych znajdują się:
- biologia;
- chemia;
- fizyka;
- matematyka;
- język polski.
Ponadto możesz spotkać się przedmiotami, takimi jak informatyka, geografia, astronomia, język angielski, język obcy nowożytny oraz wiedza o społeczeństwie.
W zależności od uczelni, na którą planujesz się dostać, wymagane są inne przedmioty.
Pamiętaj, że im wyższa liczba przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym, tym większa szans na znalezienie się na liście osób przyjętych.
Wymagane przedmioty maturalne obowiązują na uczelniach państwowych. W przypadku placówek prywatnych o przyjęcie na ten kierunek jest znacznie łatwiej. Wystarczy, że w określonym terminie złożysz komplet wymaganych dokumentów. Na przykład, jeśli wybierzesz PSW, musisz dostarczyć między innymi:
- świadectwo dojrzałości (matura);
- oświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym;
- zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia studiów w dziedzinie ratownictwa medycznego.
Wymagania podczas rekrutacji na kierunek ratownictwo medyczne
Określone przedmioty maturalne i niezbędny komplet dokumentów to nie jedyne wymagania w trakcie rekrutacji na Twój wymarzony kierunek studiów. Jakie inne warunki powinieneś spełniać? O tym również decyduje dana uczelnia. Jednym z nich jest tzw. minimalny próg punktowy. Są to wymagane liczby punktów uzyskanych na maturze.
Jeśli chcesz zdobyć maksymalną wymaganą liczbę punktów, warto zdecydować się na wzięcie udziału w olimpiadzie przedmiotowej, np. z biologii lub chemii. Gdy zostaniesz jej laureatem bądź finalistą, możesz być pewien, że Twoje nazwisko znajdzie się na liście osób przyjętych.
W przypadku szkół wyższych prywatnych – jak np. Powiślańska Szkoła Wyższa – takie dodatkowe ograniczenia nie istnieją. Oznacza to, że w rekrutacji może wziąć udział każdy, kto posiada wykształcenie średnie i zdany egzamin maturalny.
Pamiętaj, że samo znalezienie się na liście przyszłych studentów nadal nie zamyka procesu rekrutacji. Musisz jeszcze zadbać o to, by w wyznaczonym terminie dostarczyć wszystkie wymagane przez daną placówkę dokumenty – oryginały lub/oraz ich kopie. W przeciwnym wypadku możesz zostać skreślony z listy studentów.
Co jeszcze powinien wiedzieć kandydat na studia przed wyborem uczelni?
Zanim zdecydujesz się na studiowanie ratownictwa medycznego, dobrze przemyśl wybór swojej przyszłej uczelni. Ta najlepsza powinna:
- oferować bogaty program nauczania;
- gwarantować wysoki poziom przekazywanej wiedzy;
- ułatwić Ci dostęp do materiałów dydaktycznych, pomocy naukowych, jak i dodatkowych źródeł wiedzy.
Wymienione warunki spełnia Powiślańska Szkoła Wyższa – Wydział Nauk o Zdrowiu. Dodatkowo uczelnia zadbała o to, abyś bez trudu znalazł miejsce na odbycie praktyk zawodowych. Łącznie jest to 960 godzin, co pozwoli Ci na zdobycie dużego doświadczenia i daje możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej w praktyce. To znacznie zwiększa Twoje szanse na rynku pracy, jak i wpływa na poziom opanowania wymaganych w zawodzie ratownika medycznego umiejętności oraz kompetencji.
Uczelnia ta – jako jedyna prywatna placówka na terenie woj. pomorskiego – posiada własne Centrum Symulacji Medycznych, do których jako student Wydziału Nauk o Zdrowiu masz zapewniony dostęp.
Jaką wiedzę zdobędziesz, studiując ratownictwo medyczne?
W trakcie trwania nauki na tym kierunku zdobywasz wszechstronną wiedzę medyczną z dziedzin:
- podstawowych, jak np. anatomia, fizjologia, patologia, patofizjologia;
- specjalistycznych, np. medycyna ratunkowa, chirurgia urazowa, neurochirurgia czy medycyna katastrof.
Jako przyszły absolwent tego kierunku powinieneś opanować również konkretne umiejętności, takie jak:
- ocena stanu pacjenta;
- zaopatrywanie ran;
- unieruchomienie pacjenta w przypadku złamań, skręceń, zwichnięć;
- monitorowanie czynności oddechowych i układu krążenia;
- defibrylacja ręczna;
- odebranie porodu w warunkach pozaszpitalnych;
- udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach, katastrofach, a także wydarzeniach masowych;
- skuteczne utrzymanie drożności dróg oddechowych;
- udzielanie wsparcia psychicznego osobom w stanie zagrożenia zdrowotnego.
Studiując ratownictwo medyczne, zdobędziesz również umiejętności i wiedzę w zakresie zarządzania kryzysowego, komunikacji interpersonalnej, współpracy zespołowej, współpracy z innymi specjalistami, jak np. lekarz, pielęgniarka, strażak czy policjant, by działać jeszcze skuteczniej w trudnych warunkach.
Studia te przygotują Cię także do podejmowania decyzji w sytuacjach wymagających zdecydowanej postawy oraz szybkiej reakcji.
Gdzie możesz pracować jako ratownik medyczny?
Jako wykwalifikowany ratownik medyczny możesz znaleźć pracę w stacjach pogotowia ratunkowego, ratunkowych oddziałach szpitalnych czy Centrach Powiadamiania Ratunkowego.
Zdobyta wiedza i umiejętności pozwalają na podjęcie zatrudnienia w jednostkach typu GOPR, TOPR, WOPR. Ponadto możesz szukać pracy w jednostkach straży pożarnej, służby więziennej, policyjnej czy wojskowej. Jako absolwent tego kierunku bez trudu odnajdziesz się również w roli szkoleniowca z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Ile trwają studia ratownictwo medyczne?
Chcąc zostać profesjonalnym ratownikiem medycznym, musisz posiadać tytuł licencjata, a na samą naukę poświęcić 3 lata – tyle trwają średnio studia I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne.
Kończą się one uzyskaniem dyplomu licencjackiego. Ich długość jest ustalana indywidualnie przez daną uczelnię. I tak np. studia licencjackie ratownictwo medyczne w Powiślańskiej Szkole Wyższej trwają 3 lata, z kolei studia w Bielsku-Białej obejmują 4 lata.
Nauka na studiach z ratownictwa medycznego odbywa się zazwyczaj w dwóch trybach:
- stacjonarnym – są to studia dzienne, co oznacza, że nauka na nich odbywa się od poniedziałku do piątku w określonych godzinach i w wyznaczonych obiektach – nie zawsze jest to siedziba uczelni;
- niestacjonarnym – są to studia zaoczne, czyli zajęcia odbywają się tylko w weekendy lub studia wieczorowe trwające od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych.
Studia licencjackie z ratownictwa medycznego (czyli studia I stopnia) umożliwiają Ci również kontynuację nauki na studiach II stopnia, których zwieńczeniem jest tytuł magistra.
Podsumowując – studia na kierunku ratownictwo medyczne trwają długo i są wymagające. Jednocześnie wyposażają Cię w szereg przydatnej wiedzy i wymaganych umiejętności, a także gwarantują stabilne zatrudnienie.
Gdy wybierzesz Powiślańską Szkołę Wyższą, możesz być pewny, że zostaniesz profesjonalnym i skutecznym ratownikiem medycznym. To może znacząco wpłynąć zarówno na Twoje zarobki, jak i dalszy rozwój zawodowy. Uczelnia gwarantuje idealne warunki do zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych w działaniu w sytuacjach nagłego zagrożenia życia i zdrowia (jak wypadki czy katastrofy).
Na złożenie wymaganych dokumentów masz czas od 1 kwietnia do 30 września br.
Dołącz do nas już dziś, zapraszamy!
Przeczytaj również:
Ile zarabia ratownik medyczny i jak wygląda jego praca?
Jak zostać ratownikiem medycznym?
Wykonywanie zawodu ratownika medycznego – uprawnienia i zakres obowiązków