Powiślańska Szkoła Wyższa poleca uwadze projekt “Słodki problem – sprawdź, czy dotyczy również Ciebie”
Sprawdź, czy jesteś zagrożony cukrzycą typu 2. Jeżeli wstępne badania okażą się niepokojące – zupełnie za darmo weźmiesz udział w rocznym programie edukacyjnym. Dzięki niemu zmienisz swój styl życia i nie dopuścisz do rozwinięcia cukrzycy. Będą cię w tym wspierać fizjoterapeuci i dietetycy. Zapraszamy do udziału w Metropolitalnym Programie Profilaktyki Cukrzycy #WolniOdCukrzycy. Dzięki środkom unijnym wsparcie obejmie 20 tys. osób z Pomorza.
Z bezpłatnych badań skorzystać mogą osoby w wieku 18-64, aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli z nadwagą, chorobami serca i nadciśnieniem. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Metropolitalny Program Profilaktyki Cukrzycy realizowany jest w 6 powiatach Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot.
NA CZYM POLEGA PROGRAM I JAK Z NIEGO SKORZYSTAĆ?
W metropolitalnym programie #WolniOdCukrzycy chodzi o jak najszybszą identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę, kiedy nie daje ona jeszcze żadnych objawów. Aby zakwalifikować się do programu – należy wypełnić ankietę FINDRISK. Jeśli wskaże ona 12 punktów lub więcej – taka osoba kierowana jest na dodatkowe badania krwi. Na podstawie wyników lekarz określi dalsze postępowanie. Część pacjentów uczestniczących w programie skorzysta z porad specjalistów. Dietetyk podpowie, jak prawidłowo komponować dietę, a fizjoterapeuta wskaże rodzaj aktywności fizycznej jest odpowiedni do stanu zdrowia pacjenta. Gdzie się zgłaszać:
Miasto Gdańsk + Gmina Stegna >>TUTAJ >>
Miasto Tczew + Gmina Tczew >>TUTAJ >>
Miasto Sopot >>TUTAJ >>
powiat gdański >>TUTAJ >>
Gdynia oraz powiaty wejherowski i pucki (Gdynia, Wejherowo, Reda, Rumia, Puck, Kosakowo, Władysławowo, Hel, Jastarnia, Luzino, Szemud) >>TUTAJ >>
powiat kartuski (Kartuzy, Żukowo, Somonino, Przodkowo) >>TUTAJ>>
Realizatorzy projektów wyrażają gotowość do prowadzenia badań również wyjazdowo (w siedzibie firmy).
9 MLN ZŁ NA WALKĘ Z CUKRZYCĄ W METROPOLII
Metropolitalny Program Profilaktyki Cukrzycy #WolniOdCukrzycy współfinansowany jest środków europejskich przeznaczonych na realizację projektów metropolitalnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Na terenie naszej metropolii realizowanych jest 6 projektów o wartości prawie 9 mln zł, z czego 85 % pochodzi z funduszy europejskich. W ramach projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych.