Profil naukowy Wydawnictwa Powiślańskiej Szkoły Wyższej obejmuje nauki medyczne, nauki o zdrowiu, a także nauki ekonomiczne oraz nauki o zarządzaniu. Do grona autorów zaproszeni są szczególnie pracownicy PSW, ale także osoby z innych uczelni w Polsce i zagranicą. Szeroka sieć partnerów zagranicznych PSW, wspiera Wydawnictwo w nawiązywaniu współpracy z autorami niemal z całego świata.
Wydawnictwo dokłada wszelkich starań, aby publikacje charakteryzowały się wysoką jakością merytoryczną i edytorską. Zespół Wydawnictwa tworzą osoby profesjonalnie zajmujące się korektą i redakcją publikacji naukowych, a o estetykę dbają współpracujący z nami doświadczeni graficy z działu Informacji i Marketingu PSW oraz działu PR Powiślańskiej Szkoły Wyższej.
Osoby zainteresowane współpracą z Wydawnictwem Powiślańskiej Szkoły Wyższej prosimy o kontakt e-mailowy na adres: instytut_naukowy@psw.kwidzyn.edu.pl, a także pod numerem telefonu: 532 549 124
Zapraszamy do współpracy!
Skład osobowy
Rada Wydawnictwa
Przewodnicząca: dr Katarzyna Strzała-Osuch, prof. PSW
Członkowie:
prof. dr hab. Krystyna Strzała
prof. dr hab. Wojciech Makarewicz
dr hab. Tomasz Plata-Przechlewski, prof. PSW
dr hab. Tomasz Bojar-Fijałkowski, prof. PSW
Kolegium Redakcyjne
Przewodniczący: dr hab. Tomasz Bojar-Fijałkowski, prof. PSW
Wiceprzewodnicząca: dr inż. Maria Chomka
Sekretarz: mgr Weronika Pająk
Zasady etyki
Wydawnictwo PSW dokłada wszelkich starań, aby proces wydawniczy i publikowane w jego efekcie prace charakteryzowały się wysokimi standardami etycznymi.
Wydawnictwo kieruje się zasadami etyki wypracowanymi przez:
- Komitet ds. Etyki Publikacyjnej (COPE, Committee on Publication Ethics),
- Komisję do Spraw Etyki PAN (Kodeks Etyki Pracownika Naukowego, wyd. III),
- Zespół do Spraw Etyki w Nauce przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych)
Osiągnięcie wysokich standardów etycznych w procesie wydawniczym wymaga współdziałania Wydawnictwa, autorów, redaktorów naukowych i recenzentów.
Wybrane zasady etyki wydawniczej
- Na ocenę złożonych w Wydawnictwie PSW prac nie mogą mieć wpływu rasa, płeć, wyznanie, obywatelstwo, przekonania polityczne autorów, recenzentów, wydawcy. Ocenie podlega wyłącznie treść złożonego tekstu, jej poziom naukowy, walory edukacyjne oraz zgodność z profilem naukowym Wydawnictwa.
- Każda praca wydana przez Wydawnictwo PSW musi zostać poddana recenzji i uzyskać w jej wyniku pozytywną ocenę. Recenzentów wyznacza Kolegium Redakcyjne.
- Informacje przekazane Wydawnictwu przez autorów/redaktorów traktowane są jako poufne i przekazywane w najmniejszym możliwym zakresie wyłącznie osobom upoważnionym uczestniczącym w procesie wydawniczym.
- Teksty nieopublikowane nie mogą być w jakikolwiek sposób wykorzystywane przez Wydawnictwo i osoby z nim współpracujące bez uzyskania zgody autora.
- Wydawnictwo ma prawo wycofać pracę na każdym etapie procesu wydawniczego a także po jej wydaniu, jeżeli
– przedłożona praca nosi znamiona plagiatu lub w inny znaczący sposób narusza zasady etyki wydawniczej (m.in. ujawnienie autoplagiatu, ghostwriting, guest authorship),
– w pracy zostaną wykryte poważne błędy, fałszerstwo danych czy dowody świadczące o niewiarygodności prezentowanych wyników badań.
- Wydawnictwo przyjmuje listy z uwagami, wnioskami, skargami od czytelników i dokonuje poprawy błędów merytorycznych w wersji elektronicznej publikacji oraz w postaci erraty do wersji papierowej (Formularz skarg i wniosków)
Wybrane zasady etyczne dla autorów
- Autorzy powinni w sposób rzetelny prowadzić badania a ich wyniki interpretować i prezentować w sposób jak najbardziej obiektywny.
- Badania i ich wyniki powinny być prezentowane w sposób umożliwiający powtórzenie badań, weryfikację hipotez badawczych.
- Wykorzystane w tworzeniu pracy publikacje, wyniki badań muszą być opatrzone przypisem i wymienione w bibliografii.
- Autor w przypadku wykrycia błędów, nieścisłości w pracy zobowiązuje się niezwłocznie powiadomić o tym Wydawnictwo. Jeśli proces publikacji został już zakończony Wydawnictwo zobowiązuje się poprawić ujawnione błędy w wersji elektronicznej publikacji, w kolejnych wydaniach, dodruku książki lub opublikować erratę, aneks lub sprostowanie.
- Autor oświadcza, że złożona w Wydawnictwie praca jest jego oryginalną pracą twórczą, że posiada wyłączne i nieograniczone autorskie prawa majątkowe i osobiste do tejże pracy oraz że praca nie narusza w żadnym stopniu praw majątkowych i osobistych osób trzecich. Oświadczenie autora jest częścią m.in. umowy wydawniczej.
- Praca złożona w Wydawnictwie nie może być równocześnie złożona w całości lub fragmentach w innym wydawnictwie.
- Składając do Wydawnictwa pracę współautorską należy określić wkład poszczególnych autorów w jej powstanie (Oświadczenie Autorów o udziale w powstaniu utworu). Za niedopuszczalne uznaje się pominięcie w pracy osób, które wniosły wkład w jej powstanie (ghostwriting), podanie wśród autorów osoby, która nie miała wkładu w powstanie pracy lub jej wkład był znikomy (guest authorship). Przed publikacją prace współautorskie wymagają akceptacji wersji ostatecznej przez wszystkich autorów.
- Autor przedstawia Wydawnictwu Powiślańskiej Szkoły Wyższej informację o źródłach finansowania zgłoszonej pracy, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów.
Wybrane zasady etyczne dla recenzentów
- Recenzent powinien zrezygnować z oceny pracy jeśli istnieje możliwość wystąpienia lub występuje konflikt interesów z autorem pracy i/lub instytucjami biorącymi udział w jej powstaniu.
- Recenzent zobowiązany jest do wykonania recenzji w terminie ustalonym z Wydawnictwem. O zaistniałych opóźnieniach lub rezygnacji z wykonania recenzji powinien niezwłocznie poinformować Wydawnictwo.
- Recenzent jest zobowiązany do nieujawniania treści pracy i jej recenzji osobom nieupoważnionym. Do czasu publikacji pracy nie może wykorzystywać treści recenzowanej pracy do własnych badań.
- Recenzent powinien dołożyć wszelkich starań, aby recenzja była obiektywna i zawierała właściwe uzasadnienie sformułowanych w niej ocen. Krytycznej ocenie recenzenta podlega wyłącznie tekst złożony w Wydawnictwie, nie osoba autora.
- W przypadku ujawnienia lub podejrzenia nieuprawnionego wykorzystania w recenzowanej pracy publikacji innych autorów, recenzent powinien niezwłocznie poinformować o tym Wydawnictwo, wskazując fragmenty tekstu, które powinny zostać poddane szczegółowej analizie.
W celu zapobiegania plagiatowi Wydawnictwo PSW korzysta z Systemu Antyplagiat
Więcej informacji o Systemie znajduje dostępnych na stronie https://plagiat.pl/