Opis konkursu
Głównym celem Konkursu jest zbadanie częstości występowania wielochorobowości, oceny jej wpływu na stan zdrowia polskiej populacji, oceny występujących czynników ryzyka, wykorzystanie narzędzi do modelowania trendów, a także zastosowanie uzyskanej wiedzy do poprawy postępowania profilaktycznego oraz diagnostyczno-terapeutycznego. Niniejszy cel będzie realizowany poprzez rozwój jakościowych badań epidemiologicznych.
Cele konsorcjum
Głównym celem jest wspólne przygotowanie oraz realizacja projektu dotyczącego wielochorobowości w raku piersi, obejmującego m. in.:
- zaprojektowanie oraz wykonanie eksperymentu epidemiologicznego mającego na celu zbadanie nowoczesnej, wspieranej sztuczną inteligencją (SI), efektywnej kosztowo, bezinwazyjnej, nie posiadającej ograniczeń wiekowych, procedury postępowania zapobiegawczego, umożliwiającej bardzo wczesne wykrycie, a dzięki temu całkowite wyleczenie przypadków raka piersi u kobiet
- zbadanie wpływu współistniejących chorób takich jak otyłość oraz stanów istotnie zwiększających ryzyko zachorowania na raka piersi takich jak: „gęsta pierś”, regularne spożycie alkoholu, palenie papierosów, hormonoterapia, siedzący tryb życia, traumatyzujące doświadczenia życiowe czy zanieczyszczenia środowiska
- opracowanie skutecznej strategii ograniczenia umieralności z powodu raka piersi poprzez zwiększenia odsetka raków piersi wykrywanych w I stopniu zaawansowania.
Lider Konsorcjum i Konsorcjanci wspólnie realizują Projekt pod względem merytorycznym, tzn. uczestniczą w tworzeniu projektu badania, w tym w szczególności uczestniczą w przygotowaniu założeń Wniosku, uczestniczą w projektowaniu protokołu badania, a także uczestniczą w analizie danych będących wynikiem badania epidemiologicznego oraz prowadzą wspólną politykę finansową (uczestniczą w ponoszeniu kosztów związanych z realizacją Projektu) objętą Umową Konsorcjum, a także są, na tej samej podstawie, wzajemnie zobowiązani do wspólnego dążenia do osiągnięcia celu Projektu oraz ponoszą odpowiedzialność solidarną względem Agencji za prawidłową realizację Projektu objętego dofinansowaniem. Są w tym zakresie również zobligowani do skoordynowanego działania.
Podmioty uprawnione do udziału w naborze
Zgodnie z art. 17 ust. 1 Ustawy w Konkursie mogą brać udział:
- podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1–6 i 8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj.:
- uczelnie;
- federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki;
- Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk, zwana dalej „PAN”;
- instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy o PAN;
- instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych;
- międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły;
- Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, o którym mowa w ustawie z dnia 13 września 2018 r. o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego;
- podmioty lecznicze, dla których podmiotem tworzącym jest publiczna uczelnia medyczna albo uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, albo Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego;
- przedsiębiorcy mający status centrum badawczo-rozwojowego w rozumieniu art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;
- prowadzące badania naukowe i prace rozwojowe:
- jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną i siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- przedsiębiorcy prowadzący działalność w innej formie organizacyjnej niż jako podmioty lecznicze, dla których podmiotem tworzącym jest publiczna uczelnia medyczna albo uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, albo Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego i w innej formie organizacyjnej niż jako przedsiębiorcy mający status centrum badawczo-rozwojowego w rozumieniu art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
Sposób i termin nadsyłania zgłoszeń
- Oferty składane przez potencjalnych partnerów muszą zostać sporządzone w języku polskim na formularzu stanowiącym Załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia,
- Zgłoszenia należy dostarczyć na adres biuroprojektow@psw.kwidzyn.edu.pl nie później niż 14 dni od dnia ukazania się niniejszego ogłoszenia na stronie:
- Oferty, które wpłyną po tym terminie nie będą rozpatrywane.
- Instytucja dokonująca zgłoszenia zobowiązana jest do uzyskania zgody osoby upoważnionej do reprezentowania podmiotu składającego ofertę, zgodnie z zasadą reprezentacji wynikającą z postanowień przepisów prawnych.
- Maksymalna liczba instytucji wyłonionych w naborze do pełnienia roli członka konsorcjum wynosi 3 podmioty (konsorcjum wraz z liderem tworzą maksymalnie 4 podmioty).
- Organizator naboru zastrzega sobie prawo do wyłonienia mniejszej niż maksymalna liczby konsorcjantów lub niewyłonienia żadnego, w sytuacji, gdy zgłoszenia nie będą spełniały wymogów:
- Zgodności działań potencjalnego konsorcjanta z celami konsorcjum,
- Deklarowanego wkładu potencjalnego konsorcjanta w realizację celu konsorcjum,
- Dostatecznego doświadczenia w realizacji badań klinicznych,
- Dostatecznego potencjału naukowego, technicznego oraz administracyjnego umożliwiającego realizację badania.
Kryteria oceny
Ocenę nadesłanych zgłoszeń, oraz wybór konsorcjantów zostanie dokonany przez komisję ogłaszającego, w terminie 3 dni od końcowej daty przyjmowania zgłoszeń.
Ocena zgłoszeń uwzględniać będzie:
- Zgodność działania potencjalnego konsorcjanta z celami konsorcjum,
- Deklarowanego wkładu potencjalnego konsorcjanta w realizację celu konsorcjum,
- Potencjału naukowego, technicznego oraz administracyjnego umożliwiającego realizację badania.
Każdy z członków komisji dokona oceny punktowej zgłoszeń na podstawie następujących kryteriów:
- Ocena potencjału naukowo-technicznego kandydata (całego podmiotu) (0-10 pkt),
- Ocena potencjału finansowego kandydata (całego podmiotu) (0-5 pkt),
- Ocena potencjału administracyjnego (całego podmiotu) (0-5 pkt)
- Ocena potencjału klinicznego i naukowego jednostki organizacyjnej (dedykowanego oddziału/klinika) (0-30 pkt).
Instytucje wyłonione w drodze naboru zostaną zaproszone do podpisania Umowy konsorcjum z Powiślańską Szkołą Wyższą w nieprzekraczalnym terminie do 15.09.2023 r. Ponadto członkowie konsorcjum zobowiązani są do złożenia prawidłowo wypełnionego oświadczenie o kwalifikowalności VAT oraz zabezpieczenia umowy (w formie poddanie się egzekucji z par 777 KC, lub w formie podpisanego weksla) w terminie do 15.09.2023 r. Powyższe dokumenty muszą zostać podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym (format podpisu z zastosowaniem symbolu graficznego). Umowa konsorcjum, zabezpieczenie umowy oraz oświadczenie o kwalifikowalności VAT stanowią obligatoryjny załącznik do wniosku w konkursie ABM.
E-mail do kontaktu biuroprojektow@psw.kwidzyn.edu.pl
Załączniki:
- Formularz zgłoszenia
- Regulamin konkursu ABM
- Wzór oświadczenia o kwalifikowalności VAT do odzyskania w całości
- Wzór oświadczenia o kwalifikowalności VAT do odzyskania w części lub brak możliwości
- Wzór umowy konsorcjum
- Wzór oświadczenia o poddaniu się egzekucji
- Wzór weksla
Data publikacji: 28.08.2023