W potoku informacji płynącym do nas każdego dnia warto pamiętać, że nie wszystko co przeczytamy, zobaczymy na filmach czy zdjęciach jest prawdą. Coraz większego znaczenia nabiera umiejętność zachowania pewnego dystansu wobec informacji z niepewnych, nieznanych źródeł do czasu zbadania ich prawdziwości.

Zdaniem Anny Gwozdowskiej, redaktorki serwisu Fake Hunter PAP, problem szybkiego rozpowszechniania się nieprawdziwych informacji jest bardziej znaczący niż jeszcze kilkanaście lat temu. Przyczyniło się do tego upowszechnienie mediów społecznościowych, w których obieg informacji – w tym również tych nieprawdziwych – jest szybki. Dla nieuczciwych osób tworzących treści jest to doskonały kanał do dystrybucji fake newsów.

Jeśli zetkniesz się z informacją, która budzi wątpliwości możesz na własną rękę zbadać jej wiarygodność. O tym jak robią to profesjonalni łowcy fake newsów możesz dowiedzieć się z webinaru Prasowej Akademii Pieniądza, którego gościem była Anna Gwozdowska. Link do webinaru: http://n-22-8.dcs.redcdn.pl/file/o2/GPWMedia/video/klient/20220623_green_NBP.mp4

W razie wątpliwości zachęcamy też do korzystania z serwisu Fake Hunter PAP, który na bieżąco tropi nieprawdziwe i szkodliwe informacje krążące w przestrzeni medialnej.

https://fakehunter.pap.pl/