Szanowni Państwo,

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego, zaprasza na XVII wykład poświęcony Informatyce i Naukom Obliczeniowym w ramach cyklu Virtual ICM Seminars in Computer and Computational Science.

Spotkania są kontynuacją corocznej konferencji Supercomputing Frontiers Europe, której siódma edycja odbędzie się w dniach 19-23 lipca 2021 r.

Tytuł: “Wsparcie cyfrowych metod badawczych: doświadczenie z Melbourne”

Prelegent: prof. Andrew Turpin, Director, Melbourne Data Analytics Platform, University of Melbourne, Australia

Data: Czwartek, 22 kwietnia 2021, godz. 16:00 Język wykładu: angielski

Bezpłatna rejestracja: https://supercomputingfrontiers.eu/2021/seminars/

Podczas seminarium prof. Andrew Turpin przybliży inicjatywę Petascale Campus – programu na Uniwersytecie w Melbourne, którego celem jest zwiększenie dostępu do zasobów obliczeniowych i zarządzania danymi dla wszystkich wydziałów uczelni. Uniwersytet w Melbourne jest dużą, wszechstronną jednostką, a więc zrównoważenie potrzeb medycyny, sztuk pięknych, fizyki i architektury ma swoje wyzwania. Oprócz sprzętu komputerowego, inicjatywa dotyczy rozwoju kadry naukowców zajmujących się danymi i informatyką, którzy mogą wspierać innych badaczy w wykorzystywaniu technologii cyfrowych w różnych dziedzinach nauki. Zespół tworzący platformę MDAP (Melbourne Data Analytics Platform) jest wyjątkowy w Australii i rzadko spotykany na świecie, ponieważ składa się z pracowników akademickich, których KPI (kluczowe wskaźniki efektywności) są zbudowane wokół wspierania naukowców, a niekoniecznie prowadzenia niezależnych badań. Podczas wykładu omówiona zostanie droga, jaką zespół Andrew Turpina przebył tworząc MDAP w Melbourne; wyzwania i sukcesy.

Andrew Turpin jest profesorem informatyki na Uniwersytecie w Melbourne w Australii. Jego zainteresowania badawcze opierają się na zastosowaniach wydajności algorytmicznej w takich problemach jak kompresja danych, wyszukiwanie tekstu, analiza tekstów politycznych, badanie wzroku człowieka oraz modelowanie ścieżek neuronowych ludzkiego wzroku. Przez ostatnie 2,5 roku był odpowiedzialny za stworzenie platformy Melbourne Data Analytics – grupy pracowników akademickich, którzy specjalizują się we wspieraniu badań innych osób za pomocą najnowocześniejszych technik analizy danych i technik obliczeniowych. Utworzenie tej platformy jest również częścią szerszej inicjatywy w Melbourne dla wzmocnienia infrastruktury HPC, chmury i zarządzania danymi do celów badawczych, w której profesor Turpin jest liderem akademickim. Przed podjęciem pracy w Melbourne pracował na Uniwersytecie RMIT (Melbourne), Curtin University (Perth, Australia) I Oregon Health & Science University (Portland, USA). Zanim rozpoczął karierę akademicką w dziedzinie informatyki, przez kilka lat pracował jako aktuariusz-stażysta w Swiss Re (Australia).